fbpx

Trzy szwedzkie uniwersytety na liście najlepszych uczelni świata

Trzy szwedzkie uniwersytety znalazły się w prestiżowym rankingu stu najlepszych uczelni świata. W pełnym zestawieniu (obejmującym tysiąc pozycji) zanotowano łącznie czternaście szkół wyższych z siedzibą w Szwecji.

Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata sporządzany jest corocznie przez Institute of Higher Education Uniwersytetu Szanghajskiego. Instytut Karolinska – prestiżowa państwowa uczelnia medyczna – znalazła się na 45. miejscu tej listy, notując spadek o siedem miejsc w porównaniu z 2019 rokiem.

Wzrost zaliczył Uniwersytet w Sztokholmie: „awansował” o cztery pozycje, z siedemdziesiątej trzeciej na sześćdziesiątą dziewiątą.

W pierwszej setce plasuje się też Uppsala University, na miejscu 77. (spadek z 62.). Spośród wszystkich państw nordyckich najwyżej zanotowano uczelnię duńską. Mowa o Uniwersytecie Kopenhaskim, który zajął 33. pozycję prestiżowej listy ARWU. Łącznie dwa uniwersytety z siedzibą w Danii znalazły się w czołowej setce tego zestawienia.

Wśród stu najlepszych uczelni znajdują się też jedna uczelnia z Norwegii oraz jedna z Finlandii.

Uniwersytet w Göteborgu uplasował się w przedziale pozycji 100–150, a Uniwersytet w Lund – w przedziale miejsc od 150 do 200.

Inne szwedzkie uczelnie, które zostały zanotowane w pełnym zestawieniu to:

– Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie;
– Uniwersytet Technologiczny Chalmers;
– Uniwersytet Linköping;
– Szwedzki Uniwersytet Rolniczy;
– Wyższa Szkoła Handlowa w Sztokholmie;
– Uniwersytet w Umeå;
– Uniwersytet w Örebro;
– Uniwersytet Linneusza;
– Uniwersytet Techniczny w Luleå.

Kompilując coroczne notowanie, bierze się pod uwagę, ilu absolwentów danej uczelni zostało laureatami najważniejszych nagród (m.in. Nagrody Nobla), ilu zostało szanowanymi naukowcami oraz ile uczelnianych artykułów cytowanych jest w czasopismach przyrodniczych i naukowych. Pierwsze miejsce listy ponownie zajął w tym roku Uniwersytet Harvarda.

Z kodem APO15 15% rabatu na cały zakup – przy zakupach powyżej 350 SEK. Nie dotyczy leków / towarów na receptę, preparatów dla niemowląt, towarów już przecenionych i nie można ich łączyć z innymi ofertami.
Strona główna Wiadomości Szwecja Trzy szwedzkie uniwersytety na liście najlepszych uczelni świata

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

„Zielony” podatek za plastikowe torebki uznany za porażkę

UE wprowadziła pewien czas temu podatek od torebek foliowych. Miał on na celu ograniczenie rocznego zużycia tychże właśnie jednorazowych reklamówek.