Trzy szwedzkie uniwersytety na liście najlepszych uczelni świata

Trzy szwedzkie uniwersytety znalazły się w prestiżowym rankingu stu najlepszych uczelni świata. W pełnym zestawieniu (obejmującym tysiąc pozycji) zanotowano łącznie czternaście szkół wyższych z siedzibą w Szwecji.

Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata sporządzany jest corocznie przez Institute of Higher Education Uniwersytetu Szanghajskiego. Instytut Karolinska – prestiżowa państwowa uczelnia medyczna – znalazła się na 45. miejscu tej listy, notując spadek o siedem miejsc w porównaniu z 2019 rokiem.

Wzrost zaliczył Uniwersytet w Sztokholmie: „awansował” o cztery pozycje, z siedemdziesiątej trzeciej na sześćdziesiątą dziewiątą.

W pierwszej setce plasuje się też Uppsala University, na miejscu 77. (spadek z 62.). Spośród wszystkich państw nordyckich najwyżej zanotowano uczelnię duńską. Mowa o Uniwersytecie Kopenhaskim, który zajął 33. pozycję prestiżowej listy ARWU. Łącznie dwa uniwersytety z siedzibą w Danii znalazły się w czołowej setce tego zestawienia.

Wśród stu najlepszych uczelni znajdują się też jedna uczelnia z Norwegii oraz jedna z Finlandii.

Uniwersytet w Göteborgu uplasował się w przedziale pozycji 100–150, a Uniwersytet w Lund – w przedziale miejsc od 150 do 200.

Inne szwedzkie uczelnie, które zostały zanotowane w pełnym zestawieniu to:

– Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie;
– Uniwersytet Technologiczny Chalmers;
– Uniwersytet Linköping;
– Szwedzki Uniwersytet Rolniczy;
– Wyższa Szkoła Handlowa w Sztokholmie;
– Uniwersytet w Umeå;
– Uniwersytet w Örebro;
– Uniwersytet Linneusza;
– Uniwersytet Techniczny w Luleå.

Kompilując coroczne notowanie, bierze się pod uwagę, ilu absolwentów danej uczelni zostało laureatami najważniejszych nagród (m.in. Nagrody Nobla), ilu zostało szanowanymi naukowcami oraz ile uczelnianych artykułów cytowanych jest w czasopismach przyrodniczych i naukowych. Pierwsze miejsce listy ponownie zajął w tym roku Uniwersytet Harvarda.

Z kodem APO15 15% rabatu na cały zakup – przy zakupach powyżej 350 SEK. Nie dotyczy leków / towarów na receptę, preparatów dla niemowląt, towarów już przecenionych i nie można ich łączyć z innymi ofertami.
Strona główna Wiadomości Szwecja Trzy szwedzkie uniwersytety na liście najlepszych uczelni świata

Warto przeczytać

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...