fbpx

Duńscy nacjonaliści rozdają “spray na uchodźców”

Nacjonalistyczna Partia Duńczyków wywołała wielkie poruszenie rozdając na ulicach Haderslev ‘spray na uchodźców’.

Partia założona przez byłego neo-nazistę, chcąca wyrzucenia z Danii wszystkich imigrantów z poza kręgu kultury zachodniej, nakleiła na puszki z lakierem do włosów naklejki z napisem „Sprej na uchodźców: Legalny i efektywny”.

Przewodniczący partii Daniel Carlsen, powiedział że taki sprej jest konieczną legalną alternatywą dla gazu pieprzowego, który w Danii jest nielegalny.

Powiedział też, że Haderslev jest idealnym miejscem do rozdawania puszek, gdyż tutaj dochodziło do zaczepiania kobiet przez imigrantów i uchodźców.

„Nie uważam tego za prowokację. Zajmujemy się bieżącym problemem naszego społeczeństwa, w którym wielu Duńczyków nie czuje się bezpiecznie. Częściowo dlatego, że jest tak wielu imigrantów w kraju a częściowo dlatego że ludziom nie wolno się bronić,” powiedział on w TV Syd.

‘Sprej na uchodźców’ wywołał liczne kontrowersje.

Jedna z kobiet pytanych przez TV Syd o opinię powiedziała, że „nie jest w stanie znaleźć słów, aby opisać swoją wściekłość na taki pomysł.”

„Uważam, że to okropne. Czuję się obrażona,” powiedziała Helle Byg lokalna mieszkanka.

Kolejna kobieta, Charlotte Bech, była bardzo wzburzona i udzieliła pełnego łez wywiadu telewizyjnego.

„Oni dużo przeszli a następnie mówi im się, że są tak niepożądani, że musimy zrobić na nich sprej. Jedna sprawa to opinia, że nie mamy dla nich miejsca lub że niektórzy z nich mogą nie być w stanie przystosować się do naszej kultury. Ale żeby tak z nich żartować, to nie jest w porządku,” powiedziała Charlotte Bech z Silkeborga.

Inni z chęcią przyjmowali puszki.

„To wspaniałe. To świetnie pasuje do mojego nastawienia i mojej opinii. To właśnie my musimy się teraz przed nimi bronić,” powiedziała w telewizji TV Syd Diana Nielsen.

Carlsen powiedział w swoim wideo zamieszczonym na Twiterze, że 137 osób przyjęło sprej i że partia planuje znów rozdawać go w przyszłym tygodniu.

 

Nacjonalistyczna Partia Duńczyków nie stroni od kontrowersji.

Wcześniej w tym roku zorganizowała kampanie reklamową z wizerunkiem białych sylwetek bawiących się dzieci i podpisem „Twoje dzieci zasłużyły na Duńską Danię.”

Kilka miesięcy później próbowała wykorzystać do swoich celów popularność islandzkiej reprezentacji piłkarskiej zamieszczając na Facebooku rasistowskie zdjęcie sugerujące, że Francuska reprezentacja nie powinna zostać dopuszczona do Euro 2016 z powodu afrykańskiego pochodzenia jej piłkarzy.

Islandzka Federacja Piłkarska wydała oświadczenie odcinające się od tej kampanii, która stwierdzała, że „Europa i Dania staną się afrykańskim podwórkiem.”

Partia stara się obecnie zebrać 20,000 podpisów potrzebnych do zgłoszenia się do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.  

 

Strona główna Wiadomości Dania Duńscy nacjonaliści rozdają "spray na uchodźców"

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...