Liczba szwedzkich szkół zapewniających bezpłatne podpaski higieniczne znacznie wzrosła w ostatnich latach. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez organizację Mensen, nie jest to zwykle spowodowane decyzjami politycznymi.
Miesiączka może być czymś skomplikowanym i kosztownym. Nie zawsze ma się pod ręką podpaski higieniczne, gdy są potrzebne, a dla osób w trudnej sytuacji finansowej może to być wydatek, na który po prostu nie można sobie pozwolić. Kwestia bezpłatnych podpasek higienicznych w szkołach jest coraz częściej uznawana za ważną zarówno dla zdrowia, jak i równej edukacji.
W badaniu przeprowadzonym wśród gmin i szkół podstawowych organizacja Mensen przeanalizowała dostępność podpasek higienicznych w szkołach i procesy decyzyjne, które za nimi stoją.
W sumie organizacja otrzymała odpowiedzi od 162 z 290 gmin w Szwecji. W około jednej czwartej przypadków gminy, które odpowiedziały, podjęły decyzję polityczną w sprawie bezpłatnej ochrony sanitarnej w szkołach. 97,5 procent z nich podjęło decyzję w pewnym momencie w ciągu ostatnich trzech lat. „To bardzo ekscytujące, że sytuacja może zmienić się tak szybko” – powiedziała Rebecka Hallencreutz, kierownik operacyjny w organizacji Mensen.
Pokazuje, że inicjatywy wyszły od kilku różnych partii. Socjaldemokraci, Partia Lewicy, Partia Zielonych, Partia Centrum i Chrześcijańscy Demokraci przedstawili lokalne propozycje dotyczące ochrony menstruacyjnej w szkołach. Mensen uważa, że decyzje polityczne dotyczące bezpłatnej ochrony menstruacyjnej w szkołach są potrzebne, aby zapewnić zrównoważony rozwój, tak aby dostęp nie zależał od dyrektora lub pojedynczego entuzjasty.
Rebecka Hallencreutz podaje przykład odpowiedzi ze szkoły, która nie oferuje podpasek higienicznych, ponieważ odpowiedzialność za higienę osobistą jest częścią edukacji zdrowotnej. „Jeśli osoba o takim nastawieniu ma wpływ na szkołę i podejmuje decyzje, ma to wpływ na wielu uczniów, a następnie potrzebujemy decyzji politycznych. Ważne jest, aby to sformalizować, tak aby stało się obowiązkowe i przyczyniło się do równego dostępu do edukacji dla wszystkich uczniów”.
Chociaż duża liczba respondentów stwierdziła, że ma bezpłatne podpaski higieniczne w szkole, jest wiele do zrobienia, jeśli chodzi o ich dostępność. Wielu respondentów odpowiedziało, że są one dostępne w pokojach nauczycielskich lub w uczniowskich gabinetach lekarskich. „Ale gabinety lekarskie dla uczniów mogą mieć bardzo ograniczone godziny otwarcia, a pielęgniarka szkolna może być niedostępna. Z poprzednich ankiet wynika, że wiele osób ma trudności z zapukaniem do drzwi i zadawaniem pytania.”