fbpx

Zagrożenia powodziowe w Szwecji

Sztorm Dennis szaleje już nie tylko w Wielkiej Brytanii – dotarł też do Szwecji. Narodowa służba meteorologiczna ostrzega przed silnymi wiatrami i nie wyklucza, że mieszkańcy poszczególnych regionów będą zmagali się z powodziami.

Instytut SMHI informuje, że w skali zagrożenia pogodowego (od 1 do 3) Szwecja znajduje się obecnie na 1. poziomie. Na południu, a także w centralno-zachodnich regionach Szwecji wydane zostały ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Na baczności powinni mieć się mieszkańcy Värmland, Örebro, Västra Götaland, Halland, Blekinge, a także większości Skanii i Smalandii.

Jednocześnie w regionie Halland i częściowo w Västra Götaland wprowadzono drugi stopień alarmowy w przypadku obszarów wokół rzek i strumieni. SMHI ostrzega przed gwałtownym wzrostem poziomu wód i niebezpiecznym prądem rzek. Takiego zagrożenia nie było tu od pięćdziesięciu lat.

W kilku obszarach tych regionów napadało od 30 do 40 milimetrów deszczu, a rekordem był opad na poziomie 50 mm. Zazwyczaj taki poziom wody deszczowej jest tu notowany w skali całego lutego, a nie kilku dni.

W niedzielę sztorm Dennis dokonał spustoszenia w północnej części Europy. W Danii czteroletnia dziewczynka została ranna po tym, jak przygniotło ją drzewo. W poniedziałek Skandynawia nadal boryka się z podmuchami wiatru – choć już nie tak silnego, jak Dennis.

Jon Jörpeland, meteorolog związany z SMHI, uważa, że wciąż są powody do niepokoju. „W południowo-zachodnich obszarach Szwecji należy spodziewać się porywistego wiatru o prędkości większej niż 21 m/s”.

Huragan Ciara w Szwecji: brak energii elektrycznej, zamknięte mosty, odwołane pociągi

Strona główna Wiadomości Szwecja Zagrożenia powodziowe w Szwecji

Warto przeczytać

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.