Zagrożenia powodziowe w Szwecji

Sztorm Dennis szaleje już nie tylko w Wielkiej Brytanii – dotarł też do Szwecji. Narodowa służba meteorologiczna ostrzega przed silnymi wiatrami i nie wyklucza, że mieszkańcy poszczególnych regionów będą zmagali się z powodziami.

Instytut SMHI informuje, że w skali zagrożenia pogodowego (od 1 do 3) Szwecja znajduje się obecnie na 1. poziomie. Na południu, a także w centralno-zachodnich regionach Szwecji wydane zostały ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Na baczności powinni mieć się mieszkańcy Värmland, Örebro, Västra Götaland, Halland, Blekinge, a także większości Skanii i Smalandii.

Jednocześnie w regionie Halland i częściowo w Västra Götaland wprowadzono drugi stopień alarmowy w przypadku obszarów wokół rzek i strumieni. SMHI ostrzega przed gwałtownym wzrostem poziomu wód i niebezpiecznym prądem rzek. Takiego zagrożenia nie było tu od pięćdziesięciu lat.

W kilku obszarach tych regionów napadało od 30 do 40 milimetrów deszczu, a rekordem był opad na poziomie 50 mm. Zazwyczaj taki poziom wody deszczowej jest tu notowany w skali całego lutego, a nie kilku dni.

W niedzielę sztorm Dennis dokonał spustoszenia w północnej części Europy. W Danii czteroletnia dziewczynka została ranna po tym, jak przygniotło ją drzewo. W poniedziałek Skandynawia nadal boryka się z podmuchami wiatru – choć już nie tak silnego, jak Dennis.

Jon Jörpeland, meteorolog związany z SMHI, uważa, że wciąż są powody do niepokoju. „W południowo-zachodnich obszarach Szwecji należy spodziewać się porywistego wiatru o prędkości większej niż 21 m/s”.

Huragan Ciara w Szwecji: brak energii elektrycznej, zamknięte mosty, odwołane pociągi

Strona główna Wiadomości Szwecja Zagrożenia powodziowe w Szwecji

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...