Huragan Ciara w Szwecji: brak energii elektrycznej, zamknięte mosty, odwołane pociągi

Tysiące ludzi pozostaje bez dostępu do energii elektrycznej po tym, jak Szwecję ogarnęła potężna burza. Utrudniło to również ruch pociągów i spowodowało, że odwołanych zostało kilka lotów. Jeden mężczyzna zaginął po wywróceniu łodzi rybackiej.

Huragan Ciara dotarł do Europy kilka dni temu. Jest tak naprawdę pogodową bombą cyklonową, która wywołuje silne wiatry i deszcze. Szwecję Ciara zaatakowała w niedzielę wieczorem, a nazajutrz rano media donosiły już o poprawie w warunkach atmosferycznych.

Na krótko: w regionie Västra Götaland sytuacja jest na tyle dramatyczna, że mówi się o zagrożeniu powodzią. Niektóre drogi zostały blokowane przez powalone drzewa i są nieprzejezdne, zamknięto mosty, a loty i przejazdy pociągów trzeba było odwołać z powodu szalejącej burzy.

W Skanii, na południu kraju, podróż koleją była niemożliwa przez większość dnia; informowano, że pociągi będą kursowały dopiero w poniedziałek po południu. Silne wiatry spowodowały zatrzymanie ruchu kolejowego między Öxnered a Vänersborg, co wpływa na wszystkie trasy między Göteborgiem, Trollhättan i Karlstad.

W miejscowości Svenljunga (Västra Götaland) silne podmuchy wiatru przewróciły łódź, którą płynęli dwaj mężczyźni, łowiący ryby. Jeden z nich został po wielu godzinach znaleziony u wybrzeży jeziora. Poszukiwania drugiego zostały wstrzymane po zmroku.

„Dokonano oceny, że nie ma już nadziei na odnalezienie drugiego z mężczyzn. Nie mógłby przeżyć w tak zimnej wodzie”, poinformował Fredrik Lovén, pracujący w miejscowej służbie ratowniczej.

W poniedziałek rano około 16 tys. osób zamieszkujących południową Szwecję nie miało dostępu do elektryczności. Przedstawiciele koncernu Eon informują, że w ciągu ostatnich 24 godzin dostali zgłoszenia od ok. 36 tys. klientów. Dystrybutor energii elektrycznej Ellevio miał pomóc około 9 tys. osób bez prądu.

Według doniesień Ciara osiągnęła „szczyt” w okolicach północy, z niedzieli na poniedziałek. Synoptycy zapewniają, że sytuacja się uspokoiła.

„W ciągu dnia będzie wietrznie jeszcze przez pewien czas, ale nie tak bardzo, jak w niedzielę. Nie mamy wielu ostrzeżeń pogodowych oprócz wichrów nad morzem”, powiedział jeden z meteorologów szwedzkiego narodowego instytutu meteorologicznego SMHI. Zapewnia on, że w skali zagrożenia pogodowego (od 1 do 3) Szwecja znajduje się obecnie na 2. poziomie.

Wiatry mogą być najsilniejsze w Skanii i Bohuslän. SMHI ostrzega przed wysokimi poziomami wody po burzy.

Już w niedzielę zamknięto przejazd przez kilka mostów. Zablokowany był m.in. most nad Sundem, łączący Malmö i Kopenhagę. Później pojazdy miały już dostęp do tej trasy, ale lokalne władze ostrzegają, by unikali jej kierowcy „wrażliwi” na trudne warunki pogodowe.

Strona główna Wiadomości Szwecja Huragan Ciara w Szwecji: brak energii elektrycznej, zamknięte mosty, odwołane pociągi

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...