Tęczowy spacer w chmurach w Muzeum Sztuki Współczesnej „ARoS”

W Aarhus, drugim co do wielkości mieście duńskim, znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej „ARoS”. W 2017 miejscowość nosiła miano Europejskiej Stolicy Kultury, przez co do Danii napływały setki tysiące turystów. Szacuje się, że tego roku „ARoS” odwiedzony został przez niemal milion klientów.

Obiekt cieszy się olbrzymią popularnością po dziś dzień. Wszystko za sprawą niesamowitego punktu widokowego, który umieszczony jest na szczycie muzeum. Ma on okrągły kształt i zapewnia 360-stopniowy widok na tereny otaczające „ARoS”.

Największą atrakcją jest jednak to, że okna punktu widokowego mienią się tęczowymi barwami. Panoramę miasta oglądamy więc, całkiem dosłownie, przez różowe (lub niebieskie, lub zielone – jak wolicie) okulary.

Muzeum uruchomiono w 1859 roku, ale dopiero w 2004 przeniesiono je do obecnie otwartego budynku. Wszystko dlatego, że kolekcja muzealna stale się powiększa. Kolorowy punkt spacerowy otwarto siedem lat później i trzeba przyznać, że zrobił on furorę.

„Your Rainbow Panorama” to stała instalacja, mająca około 150 m długości, o średnicy 52 metrów. Miejsce zakrzywia rzeczywistość, robiąc to w absolutnie czarujący sposób.

Foto. Twenty20

Za sprawą barwionych szyb i wysokiego, górującego nad miastem położenia w toku przechadzki zmieniają się kolory instalacji. Widok na Aarhus jest spektakularny, choć ciekawie prezentuje się też sam punkt widokowy, gdy przechodnie przyglądają mu się z dołu.

Nazwa muzeum to sprytna gra słów. W przeszłości miasto Aarhus nazywano „Áros”. Z kolei zapis „ARoS” akcentuje trzy litery składające się na wyraz „ars”. Po łacińsku oznacza to sztukę.

Wstęp do muzeum wynosi 140 koron, czyli około 80 złotych. Zwiedzający mogą jednak dzięki biletowi odwiedzić kawiarnię, restaurację i sklep artystyczny bez żadnych dodatkowych opłat.

W pokaźnym atrium codziennie spotkać można tysiące ludzi. Z kolei hale wystawowe tętnią życiem mniej: tutaj można się wyciszyć i na spokojnie poobcować ze sztuką współczesną. Większość gości od razu kieruje się do windy i wjeżdża na dziesiąte piętro budynku. Jednak w „ARoS” nie brakuje atrakcji i można tu spędzić praktycznie cały dzień. Wystawa o nazwie „Human Nature” przedstawia historię sztuki przez „pryzmat sensu życia”.

Na poziomie 0 muzeum znajdują się obiekty i prezentacje z pogranicza wideo-artu, sztuki światła i luministycznych eksperymentów. Znajdziemy tu również groteskową, ale pełną humoru kolekcję o nazwie „Zombie i architektura” (autorem jest Thomas Schütte).

Popularnym obiektem w „ARoS” jest też hiperrealistyczna rzeźba Rona Muecka o nazwie „Boy”. Przedstawia ona młodego Aborygena. „Chłopiec” ma 4,5 m wysokości i waży około 500 kg.

„ARoS” znajduje się w centrum Aarhus, 10 minut spacerem od dworca kolejowego.

Strona główna Wiadomości Dania Tęczowy spacer w chmurach w Muzeum Sztuki Współczesnej „ARoS”

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...