fbpx

Wzrosła liczba działań sabotujących wybory

Szwedzka agencja bezpieczeństwa Säkerhetspolisen (w skr.  Säpo) twierdzi, że, w porównaniu z ubiegłymi latami, wzrosła liczba działań mających sabotować wybory parlamentarne.

W szczegółowym raporcie Säpo wymienione zostały różne taktyki, które stosowano, by wpłynąć na nadchodzące wybory. W social mediach stale zakładane są fałszywe konta, wychwalające konkretne partie polityczne i oczerniające pozostałe. Prowadzone są dyskusje na temat oszustw wyborczych, rozpowszechniane są dezinformacje.

Linda Escar, rzeczniczka agencji, tak odniosła się do całej sprawy:

“W porównaniu z wyborami sprzed czterech lat widzimy wzmożoną aktywność – niestety, negatywną. Dochodzi do ataków w przestrzeni internetowej, fałszerstw w mediach społecznościowych, a także do operacji hakerskich i blokad usług.”

Ostatnimi czasy sporo mówiono w Szwecji na temat cyberbezpieczeństwa i możliwych ataków ze strony Rosji. Wybory w Królestwie mieli sabotować moskiewscy hakerzy – ci sami, którzy rzekomo próbowali wpłynąć na ubiegłoroczne wybory prezydenckie we Francji. Szwedzkie służby bezpieczeństwa podkreślają, że atak Rosjan jest wyłącznie spekulacją, nijak niepotwierdzoną.Sytuacji politycznej w Szwecji przyglądają się zagraniczne media. Escar informuje, że inne państwa mają postrzegać Szwecję jako kraj “chaotyczny”.

Serwis “Breitbart London” często pisze o Szwecji w kontekście przestępczości i wybuchów agresji – pisze między innymi na temat niebezpiecznych stref “no-go“. W 2017 roku jako pierwszy informował też o zbiorowych gwałtach (szwedzkie gazety wróciły do tego tematu dużo później). O działalności szwedzkich gangów i masakrach z udziałem broni palnej rozpisywały się takie czasopisma, jak “New York Times” czy “Politico“.

Escar zaznacza, że w dniu 9 września wybory w żaden sposób nie ulegną manipulacji.

“Należy pamiętać, że proces głosowania, a następnie liczenia głosów jest doskonale zorganizowany i w pełni zabezpieczony. Wyniki będą rzetelne i nieprzekłamane, nawet jeśli na stronie wyborczej pojawi się komunikacja o blokadzie usług sieciowych.”Strona główna Wiadomości Szwecja Wzrosła liczba działań sabotujących wybory

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...