fbpx

Drzewa w szwedzkim Lesie Trolli mają blisko 200 lat.

Trollskogen to niewielki, lecz niesamowity las, położony na wyspie Olandia. Przeprawa przez to miejsce jest doświadczeniem jedynym w swoim rodzaju – las sprawia bowiem wrażenie zaczarowanego.

Ponieważ wyspa leży na Morzu Bałtyckim, tutejsza fauna i flora boryka się z silnymi wiatrami. Silne podmuchy sprawiły, że mieszczące się na wyspie drzewa są powyginane w niemal surrealistyczny sposób. Nie jeden starodrzew (wiek leśnych formacji szacuje się na 200 lat) zdobiony jest przez bluszcz. Krajobraz uzupełniają majestatyczne dęby.

Las Trolli leży w północnej części Olandii. Sięga piaszczystych plaż Bałtyku oraz zatoki Grankullaviken. To miejsce nad wyraz czarowne: drzewa, które skierowane są w stronę morza, wyglądają na zniekształcone przez żywioły, a roślinność położona przy zatoce prezentuje się inaczej.

Słynny na całą Skandynawię Trollskogen stanowi część chronionego rezerwatu przyrodniczego. Na terenie lasu żyją rzadko spotykane owady; rosną też nietypowe grzyby. To tutaj zobaczymy tzw. “Trolleken”: potężny dąb, tak stary, że – według legend – zamieszkany przez trolle. Jest to popularna atrakcja północno-wschodniego wybrzeża.

Na wyspie można też odnaleźć kamienne, prawdopodobnie pochówkowe kopce sprzed setek lat, a także kromlechy – pozostałości po poprzednich epokach. W lesie znajdują się XV-wieczne forty (w tych czasach okolica służyła za bazę wojskową). Ciekawie prezentuje się też wrak statku, który w 1926 roku osiadł na mieliźnie nieopodal Trollskogen.

Obecnie położony jest na jednej z plaż. Las Trolli na pewno sprosta oczekiwaniom każdego, kto ceni sobie przygodę.

Strona główna Wiadomości Szwecja Drzewa w szwedzkim Lesie Trolli mają blisko 200 lat.

Warto przeczytać

Niewielu pasażerów przepływa przez Morze Bałtyckie

Z dnia na dzień liczba pasażerów statków wycieczkowych pływających po Bałtyku dramatycznie spadła. Firmy żeglugowe borykają się z kryzysem.

Największy spadek od 40 lat: szwedzka gospodarka spowalnia

Według nowych danych, szwedzki PKB odnotował największy spadek w jednym kwartale od 1980 roku. PKB Szwecji spadło o 8,6...

Antyislamski polityk weźmie udział w „uroczystym” paleniu Koranu

Rasmus Paludan, duński polityk o skrajnie antyislamskich poglądach, znów dał o sobie znać. Zdaniem 38-letniego byłego prawnika nadchodzące wydarzenie, podczas którego publicznie...