fbpx

Drzewa w szwedzkim Lesie Trolli mają blisko 200 lat.

Trollskogen to niewielki, lecz niesamowity las, położony na wyspie Olandia. Przeprawa przez to miejsce jest doświadczeniem jedynym w swoim rodzaju – las sprawia bowiem wrażenie zaczarowanego.

Ponieważ wyspa leży na Morzu Bałtyckim, tutejsza fauna i flora boryka się z silnymi wiatrami. Silne podmuchy sprawiły, że mieszczące się na wyspie drzewa są powyginane w niemal surrealistyczny sposób. Nie jeden starodrzew (wiek leśnych formacji szacuje się na 200 lat) zdobiony jest przez bluszcz. Krajobraz uzupełniają majestatyczne dęby.

Las Trolli leży w północnej części Olandii. Sięga piaszczystych plaż Bałtyku oraz zatoki Grankullaviken. To miejsce nad wyraz czarowne: drzewa, które skierowane są w stronę morza, wyglądają na zniekształcone przez żywioły, a roślinność położona przy zatoce prezentuje się inaczej.

Słynny na całą Skandynawię Trollskogen stanowi część chronionego rezerwatu przyrodniczego. Na terenie lasu żyją rzadko spotykane owady; rosną też nietypowe grzyby. To tutaj zobaczymy tzw. “Trolleken”: potężny dąb, tak stary, że – według legend – zamieszkany przez trolle. Jest to popularna atrakcja północno-wschodniego wybrzeża.

Na wyspie można też odnaleźć kamienne, prawdopodobnie pochówkowe kopce sprzed setek lat, a także kromlechy – pozostałości po poprzednich epokach. W lesie znajdują się XV-wieczne forty (w tych czasach okolica służyła za bazę wojskową). Ciekawie prezentuje się też wrak statku, który w 1926 roku osiadł na mieliźnie nieopodal Trollskogen.

Obecnie położony jest na jednej z plaż. Las Trolli na pewno sprosta oczekiwaniom każdego, kto ceni sobie przygodę.

Strona główna Wiadomości Szwecja Drzewa w szwedzkim Lesie Trolli mają blisko 200 lat.

Warto przeczytać

Koronawirus w Szwecji nie odpuszcza

Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska w Göteborgu wydał ostrzeżenie, że liczba przyjęć związanych z koronawirusem wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, po gwałtownym spadku od...

Białe noce w Kirunie. Słońce nie zajdzie tu przez najbliższe dwa miesiące.

W Kirunie, najdalej wysuniętym na północ mieście szwedzkim, nastały tak zwane dni polarne (lub białe noce). Słońce nie zajdzie w tym...

Tegnell krytykuje włoską służbę zdrowia. Ambasador Włoch: „Pandemia to nie zawody sportowe”.

Ambasadorowi Włoch w Sztokholmie nie spodobała się ostatnia wypowiedź głównego epidemiologa państwowego. Przypomnijmy: Anders Tegnell stwierdził ostatnio, że szwedzka służba zdrowia powinna...