Zorganizowano pierwszy na świecie festiwal, na który wstęp mają wyłącznie kobiety

Statement Festival to pierwszy “festiwal, na który wstępu nie mają mężczyźni cisseksualni”. Cispłciowy mężczyzna to inaczej “nie-transseksualista”, osoba w stu procentach identyfikująca się z własną płcią biologiczną. W zorganizowanej na terenie Szwecji imprezie mogły uczestniczyć tylko panie. Jej przebieg wynika po części z problemu molestowań seksualnych, jakie obiegły Skandynawię w ubiegłym roku.

Statement Festival miał miejsce w ubiegły weekend w Göteborgu – drugim co do wielkości mieście szwedzkim. Potrwał dwa dni. Jego organizatorzy nie pozwolili mężczyznom uczestniczyć w zabawie – wyjątkiem były jedynie transpłciowe kobiety urodzone z chromosomami XY. Plany zorganizowania imprezy ujawniono już rok temu, tuż po festiwalu Bravalla. W trakcie ubiegłorocznej zabawy policja otrzymała 23 zgłoszenia molestowań oraz cztery oskarżenia o gwałt. Organizatorzy Bravalli musieli odwołać kolejną edycję festiwalu.

Rzeczniczka prasowa, Kajsa Apelqvist, wydała w tej sprawie oświadczenie:

“Jesteśmy bardzo rozczarowani takim obrotem spraw, ale była to decyzja nieuchronna. Nie możemy przygotować festiwalu w taki sposób, na jaki liczyliśmy, a w innej formie kłóciłby się on z oczekiwaniami naszych gości.”

W odpowiedzi na oświadczenie, komediantka Emma Knyckare wpadła na pomysł kontr-festiwalu, którego gośćmi byłyby kobiety i osoby niebinarne.

“A co sądzicie o festiwalu, na który wpuszczani byliby jedynie ‘nie-mężczyźni’?”, pytała Knyckare na Twitterze. “Może w ten sposób faceci nauczą się wreszcie, jak zachowywać się przy kobietach.”

Festiwal rozegrał się w goteborskim porcie, w jednym z budynków przemysłowych. W wydarzeniu mogły wziąć udział wyłącznie kobiece zespoły. Do środka nie wpuszczano nawet ochroniarzy lub dziennikarzy, którzy identyfikują się z własną płcią.

Rzeczniczka festiwalu, Rebecka Ljung, szacowała, że na imprezie pojawi się kilka tysięcy uczestniczek.“To miejsce było jak strefa bezpieczeństwa. Kobiety mogły bawić się w swoim towarzystwie, celebrować to, kim są. W świetle incydentów, do jakich dochodzi na konkurencyjnych festiwalach, było to wręcz niezwykłe”, relacjonuje Julia Skonneby – 34-letnia artystka, która gościła na scenie Statement Festival.

“Napięcie i cały ładunek emocjonalny przepadły. Pojawiłyśmy się na tym festiwalu, żeby wspólnym głosem wydać nasze oświadczenie”, powiedziała 31-letnia projektantka, Hanna Gustavsson.

Statement Festival zorganizowano dzięki akcji crowdfundingowej. By impreza mogła dojść do skutku, zebrano ponad 500 tys. koron (~202 tys. PLN). Na festiwal wpuszczano osoby transpłciowe, bo – jak zaznaczają pomysłodawcy zabawy – “są to ludzie, którzy nie identyfikują się z tożsamością płciową, jaką narzucono im po urodzeniu”.

Specyfika festiwalu sprawiła, że organizatorzy musieli odpierać falę krytyki. Po wielu skargach, agencja rządowa Diskriminerings Ombudsmannen (DO) skierowała do pomysłodawców prośbę o wyjaśnienie, kim właściwie są “cis-mężczyźni”.

“Badamy, czy festiwal jest zgodny z prawem, czy nie łamie ustawy antydyskryminacyjnej”, zapowiedział Clas Lundstedt, rzecznik DO. Śledztwo w tej sprawie potrwa przynajmniej parę tygodni.W rozmowie z TheLocal.se jedna z kobiet, które uczestniczyły w festiwalu, pochwaliła decyzję organizatorów: “Nie popieram całkowitego separatyzmu, ale impreza taka jak ta była nam potrzebna. To ważne wydarzenie.”

Krajowa Rada ds. Zapobiegania Przestępczości informuje, że przy niedawnych zgłoszeniach gwałtu 4,1%  poszkodowanych stanowiły kobiety, a 0,6% – mężczyźni.

W 2016 roku szwedzkie media oskarżono o tuszowanie przestępstw seksualnych – dziennikarze mieli w tym celu ściśle współpracować z jednostkami policji. Sprawa dotyczyła molestowań młodych dziewcząt (w niektórych przypadkach – 12-latek) przez uchodźców. Do incydentów miało dojść na festiwalu muzycznym Sthlm.

“Są to młodzi imigranci, głównie z Afganistanu. Aresztowano wielu z nich” – pisano w raporcie policyjnym, który wyciekł do internetu.Strona główna Wiadomości Szwecja Zorganizowano pierwszy na świecie festiwal, na który wstęp mają wyłącznie kobiety

Warto przeczytać

Chcesz kupić opuszczony szwedzki dom?

Na terenach wiejskich w Szwecji znajdują się niezamieszkałe domy, które stoją puste z powodu wyludnienia, gdy mieszkańcy przenoszą się do miast. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku.

Jaki podatek najlepiej wybrać dla pracowników najemnych w Szwecji? Czy polskie firmy jednoosobowe muszą płacić podatek w Szwecji od 1 stycznia 2021 roku? Jaki podatek najlepiej...

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...