fbpx

Wpływowy polityk molestował partyjną koleżankę

Morten Østergaard, duński parlamentarzysta i lider partii Det Radikale Venstre, znalazł się pod ostrzałem mediów. Na jaw wyszły informacje o tym, że molestował seksualnie młodszą od siebie koleżankę. Wpływowy polityk próbował je za wszelką cenę zataić.

Østergaard przez lata uchodził za jednego z najpotężniejszych polityków w Danii. Niestety, teraz może się to zmienić. Na środowym spotkaniu z dziennikarzami 44-latek przyznał, że „zdradził zaufanie” innych członków swojej partii.

Na konferencji w Kopenhadze Østergaard przyznał się do molestowania i dodał, że żałuje tego czynu. Było mu wstyd, że nie miał odwagi prędzej opowiedzieć o tym niechlubnym zdarzeniu.

Det Radikale Venstre to nie tylko potężna siła polityczna, ale też sprawdzony sprzymierzeniec partii Socialdemokraterne, która rządzi w parlamencie. Obecnie, jak na ironię, Folketinget próbuje odpierać zarzuty dotyczące systematycznych nadużyć, jakich dopuszczają się niektórzy politycy.

Niedawno 322 kobiety, które na przestrzeni lat pracowały w parlamencie duńskim, podpisały list, przyznając, że doświadczały napastowania seksualnego. To skłoniło premier Mette Frederiksen do wszczęcia zewnętrznego dochodzenia.

Jedną z takich osób była 35-letnia Lotte Rod z Radykalnej Lewicy, która zeznała, że partyjny kolega obmacywał ją w niestosowny sposób. Østergaard z początku zabiegał, by sprawca nie został zidentyfikowany, ale na środowej konferencji powiedział wprost:

„To była moja ręka – to ja ponad dekadę temu dotykałem jej uda, a ona protestowała.”

Østergaard był w przeszłości ministrem gospodarki. Mówi się, że pomimo incydentu wciąż pozostanie parlamentarzystą. Zmieni się natomiast lider Det Radikale Venstre: będzie nim 45-letnia Sofie Carsten Nielsen, niegdysiejsza minister edukacji.

Strona główna Wiadomości Dania Wpływowy polityk molestował partyjną koleżankę

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...