Badanie Brå: rekordowo dużo Szwedów niepokoi się rosnącą przestępczością

Z nowych badań wynika, że rekordowo dużo Szwedów czuje się zaniepokojonych rosnącymi przypadkami przestępczości – obawy towarzyszą blisko połowie populacji. Paradoksalnie wzrasta też zaufanie obywateli do policji i wymiaru sprawiedliwości.

Rekordowa liczba Szwedów przyznaje, że padła ofiarą przestępstwa: w formie groźby, napadu czy rabunku. Za najnowszym raportem stoi Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå).

Około 9,2 procent respondentów przyznało, że w 2019 roku spotkało się z groźbami. 3,6 proc. przyznało, że padło ofiarą napadu, a 1,5 proc. spotkało się z rabunkiem. W przypadku wszystkich tych trzech kategorii są to najwyższe dane statystyczne od 2006 r., kiedy tego typu badania zaczęto w ogóle przeprowadzać.

Kobiety najczęściej mierzą się z napaścią o charakterze seksualnym, a mężczyźni z groźbami i przestępstwami o tle rabunkowym. W 2019 roku 2,3 proc. ankietowanych mężczyzn potwierdziło, że zostało okradzionych. W przypadku kobiet było to 0,7 proc. respondentek. Aż 29,2 proc. ankietowanych kobiet padło ofiarą przemocy seksualnej.

Narodowy Zespół ds. Bezpieczeństwa informuje, że osoby młode częściej padają ofiarą przestępstw niż te starsze. W ubiegłym roku pobito 12,2 proc. Szwedów w wieku od 16 do 24 lat, a okradziono 5,5 proc.

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości podkreśla, że w społeczeństwie rośnie niepokój oraz uczucie niepewności. Najbardziej zaniepokojona grupa to młodzi mężczyźni. Powód: obawa przed byciem okradzionym.

47 proc. Szwedów czuje się zaniepokojonych rosnącymi przypadkami przestępczości. Według Brå to najwyższy wskaźnik od czternastu lat. Największy wzrost poczucia niepokoju zanotowano u mężczyzn w przedziale wiekowym 16–19 lat.

„Strach przed przestępczością to już pewien niechlubny trend wśród młodych mężczyzn”, wyjaśnia Maria Molin, pracownica Brå. „Warto jednak zauważyć, że choć największy wzrost odnotowaliśmy w grupie młodych mężczyzn, w większości przypadków bardziej martwią się kobiety.”

30 proc. Szwedów w wieku od 16 do 84 lat przyznało, że czuje się niepewnie i z tego powodu unika spacerów po zmroku lub w ogóle nie opuszcza domu wieczorem.

Badania ujawniły paradoksalnie, że rośnie zaufanie Szwedów wobec policji i wymiaru sprawiedliwości: w pierwszym przypadku z 42 do 54%, a w drugim – z 44 do 49%. W badaniu wzięło udział 200 tys. osób między 16. a 84. rokiem życia.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...