17 kwietnia: łącznie 1400 osób zmarło w Szwecji z powodu koronawirusa. Od wybuchu epidemii na oddział intensywnej terapii trafiło ogółem 1024 pacjentów.
Liczba wszystkich infekcji wirusem COVID-19 wzrosła do 13 216. To o 676 przypadków więcej niż w dniu poprzednim. Karin Tegmark Wisell z Agencji Zdrowia Publicznego zaznacza, że tendencja jest malejąca – osób chorych nadal przybywa, ale tempo szerzenia się wirusa znacząco słabnie.
17 kwietnia na oddziałach intensywnej terapii przebywało łącznie 528 pacjentów zarażonych COVID-19. Od kilku dni liczba ta znajduje się na podobnym, ustabilizowanym poziomie.
Obecnie Szwecja włada 1072 łóżkami do intensywnego leczenia pacjentów. Przed wybuchem epidemii takich łóżek było w całym kraju o połowę mniej.
W ubiegłym tygodniu na obecność koronawirusa przebadano w Szwecji około 20 tys. ludzi. Ministerstwo zdrowia pracuje nad tym, by wkrótce można było wykonywać od 50 do 100 tys. testów tygodniowo. Priorytetowo mają być traktowani pracownicy służby zdrowia, ratownicy medyczni i policjanci.
Szwedzki Inspektorat Zdrowia i Opieki Społecznej dokona inspekcji domów pomocy społecznej oraz domów starca. W planach jest wizyta w 1000 obiektów.
Podczas ostatniej konferencji prasowej Stefan Löfven zapowiedział, że testom na obecność COVID-19 zostaną poddane osoby o „ważnych dla społeczeństwa rolach”. Jednocześnie premier ostrzegł, że z powodu epidemii mogą jeszcze umrzeć tysiące Szwedów.
„Sytuacja wciąż jest poważna: codziennie dochodzi do kolejnych infekcji”, zaczął Löfven. „Zmarłych będziemy musieli liczyć w tysiącach – już teraz to robimy. Za każdą statystyką kryje się ludzkie życie. Zwracam się do wszystkich, którzy nadal są zdrowi – weźcie za siebie i za innych odpowiedzialność.”
„Na oddziałach intensywnej terapii sytuacja jest najgorsza, a lekarze pracują pod wielką presją. Mamy niesamowitą służbę zdrowia. (…) Chcę serdecznie wam podziękować. Pieniądze nie będą problemem, państwo pokryje wszelkie niezbędne koszty bez względu na to, jaki będzie rachunek”, mówił premier podczas konferencji.
Minister spraw zagranicznych Ann Linde akcentuje: „Nie można powiedzieć, że życie toczy się w Szwecji normalnym rytmem”. Niepokoją Linde zwłaszcza otwarte granice, co zwróciło też uwagę europejskich serwisów informacyjnych oraz niektórych naukowców ze Szwecji, mówiących otwarcie o „dużym ryzyku”.
Według Linde w Szwecji, w obliczu pandemii, dokonało się „za mało zmian” – zarówno na poziomie krajowym, jak i indywidualnym. Mogą mieć one znaczący wpływ nie tylko na społeczeństwo, ale też gospodarkę.
„Wielu ludzi siedzi w domach i nigdzie nie podróżuje. W wielu firmach dochodzi do perturbacji. Oczekuje się, że bezrobocie dramatycznie wzrośnie. Szwecja nie została oficjalnie zamknięta, ale wiele sektorów naszego szwedzkiego społeczeństwa jest wyłączonych z życia. To poważnie dotyka większości z nas”, wygłosiła Linde na spotkaniu z dziennikarzami.
Minister zdrowia Lena Hallengren, która była również obecna na konferencji prasowej, powiedziała, że nie uważa, aby szwedzkie podejście różniło się znacznie od tego w innych krajach. Jedyne różnice, na jakie wskazuje Hallengren, to szkoły (otwarte są wciąż placówki oświatowe, do których uczęszczają dzieci poniżej 16. roku życia) oraz sam fakt, że nie ma prawomocnego nakazu indywidualnej kwarantanny.
Jessica Meir, astronautka szwedzkiego pochodzenia, powróciła na Ziemię po misji badawczej, za której sprawą przebywała w kosmosie 205 dni. Już wkrótce powróci do Stanów Zjednoczonych, gdzie aktualnie mieszka.
„Wróciliśmy na Ziemię i uważamy, że to, co się teraz dzieje, jest czystą abstrakcją”, powiedziała Meir w odniesieniu do siebie i kolegów po fachu. „Wylądowaliśmy na zupełnie innej planecie.”
Więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej aplikowało na studia o profilu pielęgniarskim. Karin Rödin, dyrektor generalna Rady Uniwersytetów i Szkolnictwa Wyższego (UHR), jest tym faktem zachwycona: „To świetny wynik, wzrost wyniósł 33 procent. Widać, że Szwedzi są zaangażowani społecznie.”
Księżna Värmlandu Sofia Hellqvist zgłosiła się jako wolontariuszka, by odciążyć przepracowanych lekarzy w jednym ze sztokholmskich szpitali. Wzięła udział w specjalnym szkoleniu, które umożliwiło jej pracę w ośrodku.
Volvo wznawia dziś produkcję europejską po tym, jak działalność firmy zawieszono około miesiąc temu. Tymczasowo zwolniono wówczas około 80 tys. pracowników.
Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 13 216
Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w poniedziałek, to Region Sztokholm (181), Örebro (116), Sörmland (54), Västra Götaland (74). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 676 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 67 zgonów. W Szwecji w sumie 550 osób zostało wyleczonych.
Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia