Organizacja charytatywna “Stop Spild Lokalt” (pl. Stop Lokalnemu Marnotrawieniu) ustanowiła nowy rekord, zbierając blisko 260 ton jedzenia.
Są to posiłki, które gościły w duńskim sklepach w okresie świąt Bożego Narodzenia, lecz nie zostały wyprzedane, a później zostały przekazane na cele dobroczynne – i w ten sposób nie trafiły do śmieci. Dzięki zbiórce wyżywienie otrzymało ponad 30 tys. biednych na terenie całego kraju.
3 tys. wolontariuszy pomogło w zbieraniu żywności z lokalnych sklepów, a następnie rozwożeniu jej do punktów pomocy społecznej.
“Skala tego przedsięwzięcia przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Liczyliśmy, że uda się uzbierać 200 ton pożywienia, a pod koniec zbiórki mieliśmy w garści o 60 ton więcej”, relacjonuje 19-letni Rasmus Erichsen, odpowiedzialny za organizację “Stop Spild Lokalt”.
“Cieszymy się, że tak wiele małych sklepów postanowiło przyłączyć się do naszej akcji, ale sam fakt, że zapotrzebowanie na jedzenie jest potężne, wydaje się niepokojący.”
W zbiórce uczestniczyło ponad 350 sklepów i przedsiębiorstw z całej Danii. Wśród podanych dań znalazł się m.in. pieczony schab i kaczka. Potrzebującym rozdawano nawet świąteczne słodkości.
Erichsen zainicjował “Stop Spild Lokalt” w ubiegłym roku. W 2017 udało się zebrać 110 ton pożywienia, a w akcję zaangażowano 2100 wolontariuszy. Projekt ma pomóc osobom starszym, korzystającym z programu opieki społecznej, najuboższym studentom, a także wszystkim, których nie stać na zorganizowanie świąt na “własną kieszeń”.
Posiłki wydawano m.in. w szkołach i halach sportowych. Erichsen już teraz zapowiada, że w przyszłym roku odbędzie się trzecia edycja “Stop Spild Lokalt”:
“Za rok chcemy powtórzyć nasz sukces. Być może dokonamy pewnych zmian organizacyjnych.”
Projekt objął 104 miasta i miejscowości duńskie. W pomoc biednym zaangażowały się takie sieci, jak Coop, Salling Group czy Aldi. Erichsen studiuje marketing i zarządzanie działalnością innowacyjną, a w 2017 roku przyznano mu nagrodę Fællesskabsprisen, przyznawaną przedsiębiorcom, którzy dbają o rozwój społeczny.