Wielu Szwedów otrzymało już swoje zeznania podatkowe za rok 2024 (poprawka – nie 2025, co wynika z kontekstu) w cyfrowych skrzynkach pocztowych. Możesz mieć prawo do części zwrotu podatku swojego partnera, jeśli wspólnie ponosicie koszty kredytu hipotecznego, a tylko jedno z was jest formalnie kredytobiorcą.
Sytuacja:
- Żyjesz w związku (małżeńskim lub partnerskim).
- Twój partner jest jedynym formalnym kredytobiorcą kredytu hipotecznego na wspólnie zamieszkiwaną nieruchomość.
- Oboje dzielicie się kosztami kredytu hipotecznego (ratami, odsetkami).
W takiej sytuacji osoba, która nie jest formalnym kredytobiorcą, może mieć prawo do połowy zwrotu podatku wynikającego z odliczenia odsetek od kredytu hipotecznego, mimo że całe odliczenie jest przypisane do zeznania podatkowego partnera.
Przykład:
- Kredyt hipoteczny: 3 000 000 SEK
- Oprocentowanie: 4%
- Roczny koszt odsetek: 120 000 SEK
- Odliczenie odsetek: 30% od kwot do 100 000 SEK i 21% od kwot powyżej 100 000 SEK.
- Całkowity zwrot podatku z tytułu odliczenia odsetek: 34 200 SEK.
- Jeśli dzielicie się kosztami po równo, możesz mieć prawo do: 17 100 SEK (połowa zwrotu).
Jak to zrobić?
Frida Bratt, ekonomistka ds. oszczędności w Nordnet Bank, w wywiadzie dla Aftonbladet podkreśla, że wielu parom umyka ta możliwość. Kluczowa jest jasna komunikacja i uzgodnienia dotyczące podziału kosztów kredytu i korzyści podatkowych. Należy obliczyć rzeczywiste koszty mieszkaniowe po odliczeniu odsetek i na tej podstawie ustalić sprawiedliwy podział. „Faktem jest, że powinieneś podzielić się kosztami, jeśli tak uzgodniłeś. Powinieneś także podzielić się odliczeniem odsetek.”
Bratt zaznacza, że jeśli nieruchomość została zakupiona do wspólnego użytku, logiczne jest, aby oboje partnerzy dzielili się korzyściami podatkowymi. Jeśli jednak nieruchomość została zakupiona przez jednego z partnerów przed związkiem i nie ma współwłasności, to tylko ten partner korzysta na wzroście wartości nieruchomości.