Policja w Malmö przygotowuje się do operacji związanej z obchodami Sylwestra. Mieszkańcy będą świętowali ostatnie chwile starego roku na placu Möllevången, a zadaniem funkcjonariuszy ma być kontrola nad wybuchem sztucznych ogni.
Władze miasta nie chcą, by w Malmö rozegrało się szaleństwo, tak jak miało to miejsce przed północą w ubiegłym roku (zdarzenia te zostały uwiecznione na nagraniu wideo, które szybko zyskało popularność w sieci).
Na teren placu zostaną wysłani specjalnie przeszkoleni policjanci, którzy mają pilnować, by nie rozpętał się chaos. Będą wyposażeni w przypięte do munduru kamery oraz reflektory, które pozwolą oświetlić okolicę. Na placu zamontowany jest dodatkowo monitoring.
„Zadbamy, by na miejscu pojawiło się wystarczająco dużo personelu policyjnego. Sami zauważycie, że policjantów będzie więcej niż podczas zwykłego weekendu”, obiecuje Kalle Persson z Biura Techniki Operacyjnej Policji Szwedzkiej.
Möllevången to dzielnica położona na południu Malmö. W trakcie Sylwestra często organizowane są tu pokazy sztucznych ogni – na tak spotęgowaną skalę, że niektórzy mieszkańcy organizują „bitwy” pirotechniczne.
Nagranie wideo z ubiegłorocznych celebracji sylwestrowych pokazuje, że niektóre materiały wybuchają bezpośrednio nad głowami gapiów. Klip – który zamieszczono na YouTubie – obejrzano blisko milion razy.
„Kiedy sprowadziłem się do Malmö, mówiono mi, że Möllevången staje się 31 grudnia istnym placem boju. To niemal tradycja”, opowiada Jash Doweyko-Jurkowski – odpowiedzialny za realizację materiału.
„Uważam jednak, że skoro mówimy o miejscu publicznym, ludzie mają prawo czuć się w nim bezpiecznie. Władze miasta powinny zapewnić mieszkańcom ten komfort.”
Lokalne władze starają się wyeliminować pokazy sztucznych ogni, bo często wywołują one więcej krzywdy niż pożytku (m.in. z racji spożywanego w Sylwestra alkoholu).
Kiedy materiał wybuchowy wyrządzi komuś krzywdę (np. uderzając w przechodnia), osoba odpowiedzialna za jego wystrzał może zostać postawiona przed sądem, bo przyczynia się do uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzenia ciała.
Viralowe nagranie mówi samo za siebie, ale policja zaznacza, że w Sylwestra 2017/2018 na terenie Möllevången było tak naprawdę „spokojnie” – przynajmniej w porównaniu z latami wcześniejszymi. Fani sztucznych ogni mieli zachowywać się „rozsądniej” i „odpowiedzialnie”.
31 grudnia to jedyny dzień w ciągu roku, kiedy w Malmö można odpalać fajerwerki. Zgoda obowiązuje jednak tylko od 18:00 do 02:00 i tyczy się osób powyżej osiemnastego roku życia.