Czterostronne negocjacje pomiędzy Szwecją, Finlandią, NATO i Turcją odbyły się we wtorek wieczorem, równolegle do trwającej w Madrycie konferencji NATO. Po spotkaniu premier Magdalena Andersson odbyła “cichą konferencję prasową” z Saulim Niinistö i Recepem Tayyipem Erdoganem.
Odbyły się negocjacje NATO w sprawie wniosków krajów nordyckich o przyjęcie do NATO. W spotkaniu wzięli udział: premier Szwecji Magdalena Andersson, prezydent Finlandii Sauli Niinistö, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Po spotkaniu, o 20:15 we wtorek wieczorem, jego uczestnicy zorganizowali “niezwykłą” konferencję prasową. Prezydenci i premier, w towarzystwie swoich ministrów spraw zagranicznych i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, wyszli na scenę, gdzie pozowali do zdjęć.
Widziano ministrów spraw zagranicznych trzymających coś, co wyglądało jak segregatory. Potem wszyscy zaczęli podawać sobie ręce i uśmiechać się. Przed spotkaniem ton wypowiedzi ze strony szwedzkiej był optymistyczny.
W poniedziałek Magdalena Andersson zorganizowała konferencję prasową, na której wyraziła nadzieję, że kwestia tureckiego oporu zostanie wkrótce rozwiązana.
Tymczasem w poniedziałek Erdogan zorganizował w Ankarze posiedzenie gabinetu, na którym zapowiedział, że podczas rozmów na temat zmilitaryzowanych grup kurdyjskich, które są uważane przez Turcję za odgałęzienia PKK i klasyfikowane jako terrorystyczne, przedstawi “dokumenty i zdjęcia”. Ma to na celu pokazanie “hipokryzji” krajów nordyckich w kwestii terroryzmu, podała agencja prasowa AP. Turcja zażądała także wydania zwolenników wygnanego kaznodziei Fethullaha Gülena. Gülen jest oskarżany przez Erdogana o to, że stał za próbą zamachu stanu w 2016 roku. Wnioski te zostały odrzucone przez Sąd Najwyższy, który orzekł, że ruch ten jest w Turcji “grupą szczególnie wrażliwą” i że grożą mu prześladowania w kraju.
Lista osób powiązanych z PKK w Szwecji sporządzona przez szwedzkie służby specjalne obejmuje “co najmniej tuzin” – dowiedziała się gazeta Dagens Nyheter.
- Nowe przepisy dla osób zdających prawo jazdy w Szwecji – zmiany w szkoleniu kierowców
- Nowe przepisy w Szwecji – zakaz wielu połączeń telefonicznych w celu walki z oszustwami
- Zmiany w uldze podatkowej na dojazdy – nowy limit od 2026 roku
- Międzynarodowa pomoc dla Polski w obliczu powodzi – wsparcie m.in. ze Szwecji
- Zmiany w ulgach podatkowych na panele słoneczne – rząd Szwecji wprowadza nowe zasady