fbpx

To gigantyczne złote jajo w Szwecji jest w rzeczywistości luksusową sauną

Kiruna, najdalej na północ położone miasto Szwecji funduje ci realizację fantazji o których byś nawet nie pomyślał.

W maju, tuż po tym jak mieszkańcy dowiedzieli się, że całe centrum miasta zostanie przeniesione 3 kilometry na wschód – z powodu szkód górniczych – szwedzki deweloper na osłodzenie tego faktu sprezentował miastu złotą, zasilaną energią słoneczną saunę w kształcie złotego jaja.

Sauna zaprojektowana przez artystyczny duet Bigert&Bergstrom została zbudowana w celu stania się centrum integracji lokalnej społeczności, gdzie ludzie mogą przyjść podyskutować o zmianach i o nowym początku.

„Kształt jaja symbolizuje ponowne narodzenie i kolejną szansę dla odnowionej Kiruny, projektu w którym przeniesiono całe miasto w powodu szkód spowodowanych latami wydobywania tam rud żelaza.” 

Sauna jednorazowo może pomieścić osiem osób i jest ogrzewana przez centralnie umieszczony piec na drewno w kształcie serca. Może on rozgrzać saunę do temperatur 75-85 stopni Celsjusza. Na zewnątrz znajduje się wiele paneli słonecznych zapewniających oświetlenie wewnątrz jaja.

Sauna w kształcie jaja sama odbędzie swego rodzaju podróż, gdyż po pierwszym postoju w Riksbyggen w Kirubnie, będzie przenoszona do innych arktycznych miejsc, aby tam goście mogli także przeżyć zupełnie wyjątkowe doznania.

Jeżeli chcesz zobaczyć saunę, już teraz zaplanuj swoja podróż do Kiruny, gdyż będzie tam ona tylko do września tego roku.

Strona główna Szwecja Coś o Szwecji To gigantyczne złote jajo w Szwecji jest w rzeczywistości luksusową sauną

Warto przeczytać

Norwegia: Co najmniej 50 osób z Polski zarażonych koronawirusem przybyło w ciągu ostatniego tygodnia

W ostatnim tygodniu w norweskim Torp odnotowano duży wzrost przypadków infekcji koronawirusa z Polski-poinformował główny lekarz Ole Henrik Augestad. Prawie wszyscy z 22 zarażonych w ostatnim tygodniu przybyli z...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Ojciec i synowie oskarżeni o brutalne “honorowe” zabójstwo

W drugiej połowie lipca w miejscowości Kiruna, na północy Szwecji, doszło do brutalnego zabójstwa. Posądzono o nie trzech afgańskich imigrantów: mężczyznę i...