To gigantyczne złote jajo w Szwecji jest w rzeczywistości luksusową sauną

Kiruna, najdalej na północ położone miasto Szwecji funduje ci realizację fantazji o których byś nawet nie pomyślał.

W maju, tuż po tym jak mieszkańcy dowiedzieli się, że całe centrum miasta zostanie przeniesione 3 kilometry na wschód – z powodu szkód górniczych – szwedzki deweloper na osłodzenie tego faktu sprezentował miastu złotą, zasilaną energią słoneczną saunę w kształcie złotego jaja.

Sauna zaprojektowana przez artystyczny duet Bigert&Bergstrom została zbudowana w celu stania się centrum integracji lokalnej społeczności, gdzie ludzie mogą przyjść podyskutować o zmianach i o nowym początku.

„Kształt jaja symbolizuje ponowne narodzenie i kolejną szansę dla odnowionej Kiruny, projektu w którym przeniesiono całe miasto w powodu szkód spowodowanych latami wydobywania tam rud żelaza.” 

Sauna jednorazowo może pomieścić osiem osób i jest ogrzewana przez centralnie umieszczony piec na drewno w kształcie serca. Może on rozgrzać saunę do temperatur 75-85 stopni Celsjusza. Na zewnątrz znajduje się wiele paneli słonecznych zapewniających oświetlenie wewnątrz jaja.

Sauna w kształcie jaja sama odbędzie swego rodzaju podróż, gdyż po pierwszym postoju w Riksbyggen w Kirubnie, będzie przenoszona do innych arktycznych miejsc, aby tam goście mogli także przeżyć zupełnie wyjątkowe doznania.

Jeżeli chcesz zobaczyć saunę, już teraz zaplanuj swoja podróż do Kiruny, gdyż będzie tam ona tylko do września tego roku.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska...