Szwedzki publiczny nadawca radiowy, Sveriges Radio, zaplanował cykl debat politycznych. Będą one nastawione na odbiorcę pochodzenia arabskiego.
Projekt rusza w tym tygodniu. Do studia zapraszani będą politycy pochodzenia arabskiego – przedstawiciele różnych partii. Częścią audycji będzie debata poprzedzająca wrześniowe wybory parlamentarne.
Samar Hadrous, odpowiadający za ramówkę Sveriges Radio, tak skomentował całą inicjatywę:
„Przede wszystkim mam nadzieję, że sama debata będzie prowadzona na najwyższym poziomie. Chcę, aby po zakończeniu audycji nasi słuchacze czuli, że wiedzą więcej – zarówno na temat wyborów, jak i mechanizmów politycznych.”
„W tym roku mamy rekordową liczbę osób, którym przysługuje prawo głosu. W wyborach, prowadzonych przez każdą szwedzką gminę, wezmą też udział mieszkańcy krajów arabskich. Szacuje się, że swój głos odda wiele osób tego pochodzenia. Dzięki naszej audycji, mają one szansę poznać program każdej z partii”, dodaje Hadrous.
Wybory do szwedzkiego parlamentu zaplanowano na 9 września. W tym też tygodniu w Sztokholmie uruchomione zostaną specjalne seminaria, prowadzone w kilkunastu językach (m.in. somalijskim, kurdyjskim, perskim i angielskim).
W ostatnich latach Szwecja przyjęła setki tysięcy imigrantów. Wśród osób dorosłych lekcje języków arabskich stały się popularniejsze niż nauka angielskiego lub francuskiego. Informacje te przekazuje Folkuniversitetet – szkoła wyższa z siedzibą w stolicy.
Fakt, że języki takie jak somalijski coraz częściej spotykane są na ulicach, odbił się między innymi na krajowym systemie numerów alarmowych. SOS Alarm Sverige AB – odpowiadający za linie służb ratowniczych – stale potrzebuje w swych szeregach tłumaczy języków arabskich, na wypadek, gdyby dzwoniący nie potrafił porozumiewać się po szwedzku lub angielsku.
Karolinska Institutet – jedna z wiodących uczelni medycznych – nie była w stanie zatrudnić odpowiednio wielu tłumaczy. By porozumieć się z pacjentkami, uczelnia opublikowała w sieci arabsko- i somalijskojęzyczne filmy edukacyjne, mające informować o przebiegu i zakończeniu ciąży. Według władz instytutu, niepokojąco dużo ciężarnych kobiet, mieszkających na terenie Szwecji, nie zna języka urzędowego.
Podwójne obywatelstwo obiektem debaty. Szwedzcy Demokraci chcą rozmawiać o tożsamości narodowej.