Olbrzymi kleszcz, pochodzący z Azji Środkowej, po raz pierwszy pojawił się na terenie Szwecji. Tylko w sierpniu obecność wielkiego insekta odnotowano aż w trzech różnych miejscach.
Kleszcze z gatunku Hyalomma przetransportowano do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w miejscowości Uppsala. Obecnie znajdują się one pod czujnym okiem dr. Giulio Grandiego. Na insekty trafiono w Landskronie (region Skania), Nyköping (prowincja Södermanland) oraz Koppom (region Värmland).
Pod wpływem wyssanej krwi kleszcze te są w stanie urosnąć o 2 cm.
„Są to wielkie kleszcze”, tłumaczy Grandi w rozmowie ze Sveriges Radio. „Bywają bardzo szybkie, mają naturę łowców. Nie czekają na swoją ofiarę, a za nią podążają – aktywnie ruszają w jej kierunku.”
Kleszcze Hyalomma są bardzo niebezpieczne. Wywołują gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską, która jest chorobą wysoce śmiertelną. 40% osób zapadających na ten typ gorączki ostatecznie umiera.
Ann Albihn, profesor wykładająca na Szwedzkim Uniwersytecie Agrokultury, ściśle współpracuje z dr. Grandim. Albihn podkreśla, że szanse zarażenia się tym wirusem na terenie Szwecji są bardzo niskie.
Według Albihn, kleszcze Hyalomma zaadaptowały się do nowych warunków. „Kleszczom najwyraźniej w jakiś sposób udało się przezwyciężyć ciężki, skandynawski klimat. Pokonały zimę, przeczekały ją w ukryciu, a latem pojawiły się w lasach i parkach.”
Jako pochodzenie tego rodzaju kleszczy podaje się albo północny Iran, albo – mniej precyzyjnie – Azję Środkową. Roztocza z gatunku Hyalomma pojawiały się już na Bliskim Wschodzie i w Afryce. W Europie występowały dotychczas jedynie na południu.
Zdaniem Grandiego, kleszcze mogły przedostać się do Szwecji wraz ze swoimi żywicielami – migrującymi ptakami.
Kleszcze staną się częścią wieloletniego projektu, badającego wpływ zmian klimatycznych na choroby rozprzestrzeniane w Szwecji.
Fascynaci entomologii nadesłali Grandiemu niemal 2000 żywych i martwych kleszczy. Albihn uważa, że projekt już teraz zmienił stosunek niektórych naukowców do bytowania owadów na terenie Szwecji. „Podejrzewamy, że daleko na północy kraju oraz wysoko w górach też żyją kleszcze.”