Olbrzymi “kleszcz-łowca” został znaleziony na terenie Szwecji.

Olbrzymi kleszcz, pochodzący z Azji Środkowej, po raz pierwszy pojawił się na terenie Szwecji. Tylko w sierpniu obecność wielkiego insekta odnotowano aż w trzech różnych miejscach.

Kleszcze z gatunku Hyalomma przetransportowano do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w miejscowości Uppsala. Obecnie znajdują się one pod czujnym okiem dr. Giulio Grandiego. Na insekty trafiono w Landskronie (region Skania), Nyköping (prowincja Södermanland) oraz Koppom (region Värmland).

Pod wpływem wyssanej krwi kleszcze te są w stanie urosnąć o 2 cm.

“Są to wielkie kleszcze”, tłumaczy Grandi w rozmowie ze Sveriges Radio. “Bywają bardzo szybkie, mają naturę łowców. Nie czekają na swoją ofiarę, a za nią podążają – aktywnie ruszają w jej kierunku.”

Kleszcze Hyalomma są bardzo niebezpieczne. Wywołują gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską, która jest chorobą wysoce śmiertelną. 40% osób zapadających na ten typ gorączki ostatecznie umiera.



Ann Albihn, profesor wykładająca na Szwedzkim Uniwersytecie Agrokultury, ściśle współpracuje z dr. Grandim. Albihn podkreśla, że szanse zarażenia się tym wirusem na terenie Szwecji są bardzo niskie.

Według Albihn, kleszcze Hyalomma zaadaptowały się do nowych warunków. “Kleszczom najwyraźniej w jakiś sposób udało się przezwyciężyć ciężki, skandynawski klimat. Pokonały zimę, przeczekały ją w ukryciu, a latem pojawiły się w lasach i parkach.”

Jako pochodzenie tego rodzaju kleszczy podaje się albo północny Iran, albo – mniej precyzyjnie – Azję Środkową. Roztocza z gatunku Hyalomma pojawiały się już na Bliskim Wschodzie i w Afryce. W Europie występowały dotychczas jedynie na południu.

Zdaniem Grandiego, kleszcze mogły przedostać się do Szwecji wraz ze swoimi żywicielami – migrującymi ptakami.

Kleszcze staną się częścią wieloletniego projektu, badającego wpływ zmian klimatycznych na choroby rozprzestrzeniane w Szwecji.

Fascynaci entomologii nadesłali Grandiemu niemal 2000 żywych i martwych kleszczy. Albihn uważa, że projekt już teraz zmienił stosunek niektórych naukowców do bytowania owadów na terenie Szwecji. “Podejrzewamy, że daleko na północy kraju oraz wysoko w górach też żyją kleszcze.”



Strona główna Wiadomości Szwecja Olbrzymi "kleszcz-łowca" został znaleziony na terenie Szwecji.

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...