Chcesz zostać obywatelem Szwecji? Możliwe, że najpierw będziesz musiał wyrzec się swojego poprzedniego pochodzenia (w zależności od tego, jakie ono jest). Do tego dążą Szwedzcy Demokraci.
O podwójne obywatelstwo można ubiegać się w Szwecji począwszy od 2001 roku. Skrajnie prawicowa partia Szwedzkich Demokratów (Sverigedemokraterna) chce jednak to prawo wykorzenić.
Wydawany w Helsinkach dziennik „Helsingin Sanomat” donosi, że na terenie Szwecji mieszka ponad 100 tys. osób legitymujących się fińskim paszportem. Ponieważ Finlandia przez wiele wieków stanowiła część Szwecji, oba kraje utrzymują ze sobą bliskie związki.
Voitto Visuri, prezes Państwowego Stowarzyszenia Finów w Szwecji, przeniósł się do Sztokholmu w latach sześćdziesiątych, jako osiemnastolatek. Choć jego organizacja jest bezpartyjna, Visuri otwarcie krytykuje pomysł Demokratów.
„Wielu ludzi chce zachować obywatelstwo fińskie, bo to jedyny sposób na podtrzymanie więzi emocjonalnej. Przecież to kraj, w którym się urodziliśmy”, tłumaczy Visuri w rozmowie z gazetą „Aftonbladet”.
W mediach członkowie SD starają się odwrócić kota ogonem i podkreślają, że każdy mieszkaniec Skandynawii (a więc Norweg, Fin, Duńczyk, Islandczyk) ma prawo do podwójnego obywatelstwa. Nie wynika to jednak z partyjnego manifestu, w którym padają następujące słowa:
„Zgodnie z definicją, obywatelstwo powinno oznaczać przynależność osoby do jednego tylko państwa. Osoba ubiegająca się o obywatelstwo szwedzkie powinna więc wyrzec się obywatelstwa poprzedniego.”
„Każdy z nas jest obywatelem tylko tego państwa, wobec którego jest lojalny; państwa ojczystego, z którym się identyfikujemy. Wtedy można mówić o tożsamości narodowej. Jesteśmy partią narodowo demokratyczną, wierzymy w nasz kraj”, powiedziała Paula Bieler, rzecznik SD do spraw migracji.
Polityka SD bezpośrednio wpłynęłaby na życie wielu Szwedów. W samym 2017 roku na terenie Szwecji osiedliło się: 132 067 Syryjczyków, 53 991 Polaków, 29 022 Niemców, 9 413 osób legitymujących się paszportem amerykańskim, 19 960 osób z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Wielu z tych ludzi zachowało poprzednie obywatelstwo. Informacje te przekazała mediom organizacja rządowa Statistics Sweden (Statistiska centralbyrĺn).
Ardalan Shekarabi jest członkiem SD oraz ministrem ds. administracji publicznej. W rozmowie z „Aftonbladet” Shekarabi powiedział:
„Ten rzadko podejmowany temat jest jak tykająca bomba, która w każdym momencie może wybuchnąć. Mówimy o setkach tysięcy ludzi, o wielu zróżnicowanych grupach społecznych i politycznych. Są Szwedzi pochodzenia fińskiego, a także Irańczycy, którzy w świetle prawa w ogóle nie mogliby zrzec się swojego obywatelstwa. Na terenie Szwecji przebywa prawie 100 tys. osób o korzeniach irańskich.”
Jedynym obecnie krajem skandynawskim, w którym nie istnieje zgoda na podwójne obywatelstwo, pozostaje Norwegia. W skali Europy to jedno z zaledwie trzech państw nie zezwalających na wydanie dwóch paszportów (pozostałymi są Austria oraz Holandia). Czy plan Demokratów zostanie wprowadzony w życie, a Szwecja dołączy do tego grona – okaże się już wkrótce.
Jak zostać obywatelem Szwecji lub dostać stałe pozwolenie na pobyt