Szwedzka policja zaniepokojona wojnami gangów

Raport wywiadowczy policji w Göteborgu ujawnił, że w mieście wzrasta przemoc wynikająca z wojen gangów. Przedmiotem sporów jest handel nielegalnymi używkami, a strony konfliktu to najczęściej gangsterzy ze środowisk imigranckich.

Coraz częściej dochodzi do gangsterskich pojedynków, w których udział biorą Syryjczycy, Afgańczycy i Somalijczycy. W centrum miasta siatki przestępcze próbują sprzedać swój towar. Policja obawia się, że przemoc tylko się nasili, gdy gangsterzy sięgną po broń palną.

„W centrum Göteborga regularnie dochodzi do bitew między młodymi cudzoziemcami. Somalijczycy walczą o dobry towar, agresywni są też gangsterzy pochodzenia afgańskiego i syryjskiego. Dochodzi do aktów dźgania nożem, policja niejednokrotnie znalazła na miejscu broń służącą do walki ulicznej”, czytamy w raporcie.

Nyheter Idag” podkreśla, że lokalna policja jest zaniepokojona eskalacją przemocy: „Pojawia się niepokój – co jeśli członkowie tych grup zyskają dostęp do broni palnej? Jak wpłynie to na starcia między gangsterami, które już teraz są brutalne?”

Problemowi wojen między gangami oraz tzw. klanom gangsterskim przyjrzał się niedawno premier Stefan Löfven, który podczas jednej z debat ostatecznie potwierdził: istnieje wyraźny związek między masową migracją a nasilającą się przemocą w Szwecji.

Policjanci z Rinkeby, dzielnicy Sztokholmu, uważają, że miejscy gangsterzy próbują rekrutować nawet sześcioletnie dzieci. Wkrótce w mieście ma zostać wprowadzony program resocjalizacji młodocianych przestępców.

Tutejsza funkcjonariuszka Therese Rosengren powiedziała: „Kiedy widzisz, że twoi starci bracia handlują używkami na placu zabaw, albo przytrzymują broń palną starszym kolegom, pojawia się presja, by w dorosłości też pójść tą ścieżką. Coraz młodsze osoby dołączają do ugrupowań przestępczych.”

Prokurator Björn Rosenlöf uważa, że niektórzy przestępcy wywodzący się ze środowisk imigranckich popełniają też wykroczenia o charakterze socjalnym, np. wyłudzając zasiłki lub oszukując szwedzki system opieki społecznej.

„Klany gangsterskie często dopuszczają się przestępczości gospodarczej na dużą skalę. Ich działania zagrażają Szwecji jako państwu dobrobytu”, podkreśla Rosenlöf w wywiadzie dla Expressen.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Jak liczyć dni pobytu według nowego prawa dla pracowników najemnych w Szwecji

Jako dni pobytu w Szwecji liczy się tylko dni robocze, a nie dni wolne od pracy, takie jak weekendy,...

Szwecja przedłużyła zakaz wjazdu z Danii i Wielkiej Brytanii

Zakaz, który obowiązuje od końca grudnia, będzie obowiązywał do 31 stycznia, poinformował szwedzki rząd w oświadczeniu. Dzieci będą mogły podróżować tranzytem...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Musisz przeczytać

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...