fbpx

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej z ostatnich konferencji poinformowano natomiast, że może on zostać podniesiony w okolicach połowy października. Co więcej, rząd wprowadzi też nowe restrykcje dotyczące funkcjonowania restauracji.

Koronawirus w Szwecji

Wcześniej proponowano, by 1 października limit uczestników zgromadzeń publicznych (osób z wyznaczonymi miejscami) podniesiono do 500. Wpłynęły na to rozmowy polityków z organizatorami imprez oraz pracownikami sektora zdrowotnego. Z pomysłu zrezygnowano, z powodu rosnącej liczby infekcji koronawirusowych.

Minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg ogłosił, że ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta 8 października. Zaznaczył, że na nowe wytyczne może mieć wpływ dalsza sytuacja epidemiczna – być może limit nie zostanie zmieniony w ogóle.

Na konferencji, w której brali udział Damberg i minister kultury Amanda Lind, powiedziano też, że rząd ma w planach zwolnić restauracje, bary i kawiarnie z określonych przepisów dotyczących wydarzeń publicznych.

Do niedawna restauracje objęte były przepisami uznawanymi za co najmniej zastanawiające. Były to właściwie dwa osobne zbiory przepisów: BHP, nakazujące, by goście lokali zachowywali między sobą odpowiedni dystans, a także odrębne – zakazujące, by na danej przestrzeni gromadziło się więcej niż 50 osób.

Oznaczało to, że restauracje i bary podlegały zakazowi, jeśli były gospodarzami wydarzeń, ale nie odwrotnie.

W niektórych barach pozwalano, by występowali artyści i członkowie mniej znanych grup muzycznych, ale koncerty uznanych wokalistów były zabronione. Uważano, że ci drudzy przyciągną tłumy, a na występ pierwszych przyjdzie tylko ograniczona liczba gości.

Według Lind konieczne jest uporanie się z „dziwactwami legislacyjnymi”, które przeczą logice. Zmiany w przepisach restauracyjnych mają wejść w życie 8 października. Od tego dnia dawne przepisy nie będą miały zastosowania w przypadku wydarzeń czy koncertów. Dalej będą natomiast stosowane zasady obsługi przy stolikach i odległości między nimi.

Plany podniesienia limitu uczestników zgromadzeń publicznych z 50 do 500 zostaną wprowadzone tylko, jeśli „pozwoli na to sytuacja koronawirusowa”. Zasady te miałyby wtedy zastosowanie do wydarzeń z wyznaczonymi miejscami siedzącymi i z dystansem społecznym. Każdy uczestnik będzie musiał utrzymać odległość minimum jednego metra od najbliżej stojących lub siedzących osób. Dotyczy to koncertów, konferencji oraz imprez sportowych, a nie dotyczy przyjęć prywatnych czy wesel.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Warto przeczytać

Norwegia: Co najmniej 50 osób z Polski zarażonych koronawirusem przybyło w ciągu ostatniego tygodnia

W ostatnim tygodniu w norweskim Torp odnotowano duży wzrost przypadków infekcji koronawirusa z Polski-poinformował główny lekarz Ole Henrik Augestad. Prawie wszyscy z 22 zarażonych w ostatnim tygodniu przybyli z...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Ojciec i synowie oskarżeni o brutalne “honorowe” zabójstwo

W drugiej połowie lipca w miejscowości Kiruna, na północy Szwecji, doszło do brutalnego zabójstwa. Posądzono o nie trzech afgańskich imigrantów: mężczyznę i...