fbpx

Szwedzcy archeolodzy odkrywają szczątki psa sprzed kilku tysięcy lat

Szczątki psa sprzed kilku tysiącleci zostały odkryte w miejscu pochówku z czasów Wikingów w Szwecji, co czyni je najstarszym znaleziskiem w kraju.

Pies został odkryty na miejscu pochówku z epoki żelaza w Blekinge w południowej Szwecji, wraz z tym, co archeolodzy uważają za dobra grobowe – cenne lub sentymentalne przedmioty pochowane wraz z zmarłymi.

“To najstarsze znalezisko pogrzebowe psa w kraju. Pies jest dobrze zachowany, a fakt, że leży pochowany w środku kamiennej budowli jest wyjątkowy”, powiedziała osteolog Ola Magnell.

Około 8 400 lat temu ta wioska z epoki kamiennej została zalana w wyniku podnoszenia się poziomu morza. Niektóre z pozostałości w tym 51 domów przetrwały w wyjątkowo dobrym stanie. Znalezisko to było częścią największych w historii wykopalisk archeologicznych w regionie Blekinge, które ze względu na unikalne odkrycia zostały rozszerzone.

Proces wyciągnięcia szczątek psa ma nastąpić w ciągu tygodnia.

Carl Persson, kierownik projektu w Muzeum Blekinge powiedział: “Takie znalezisko sprawia, że czujesz się jeszcze bliżej ludzi, którzy tu mieszkali. Pogrzebany pies w jakiś sposób pokazuje, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni przez tysiąclecia, te same uczucia żalu i straty.” 

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzcy archeolodzy odkrywają szczątki psa sprzed kilku tysięcy lat

Warto przeczytać

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...