Szwedzcy archeolodzy odkrywają szczątki psa sprzed kilku tysięcy lat

Szczątki psa sprzed kilku tysiącleci zostały odkryte w miejscu pochówku z czasów Wikingów w Szwecji, co czyni je najstarszym znaleziskiem w kraju.

Pies został odkryty na miejscu pochówku z epoki żelaza w Blekinge w południowej Szwecji, wraz z tym, co archeolodzy uważają za dobra grobowe – cenne lub sentymentalne przedmioty pochowane wraz z zmarłymi.

“To najstarsze znalezisko pogrzebowe psa w kraju. Pies jest dobrze zachowany, a fakt, że leży pochowany w środku kamiennej budowli jest wyjątkowy”, powiedziała osteolog Ola Magnell.

Około 8 400 lat temu ta wioska z epoki kamiennej została zalana w wyniku podnoszenia się poziomu morza. Niektóre z pozostałości w tym 51 domów przetrwały w wyjątkowo dobrym stanie. Znalezisko to było częścią największych w historii wykopalisk archeologicznych w regionie Blekinge, które ze względu na unikalne odkrycia zostały rozszerzone.

Proces wyciągnięcia szczątek psa ma nastąpić w ciągu tygodnia.

Carl Persson, kierownik projektu w Muzeum Blekinge powiedział: “Takie znalezisko sprawia, że czujesz się jeszcze bliżej ludzi, którzy tu mieszkali. Pogrzebany pies w jakiś sposób pokazuje, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni przez tysiąclecia, te same uczucia żalu i straty.” 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...