Władze zdecydowały się na wybicie co najmniej 37,000 sztuk drobiu, po tym jak potwierdzono znalezienie wirusa ptasiej grypy na farmie w północnej Szwecji, liczba zabitych zwierząt może ulec dalszemu zwiększeniu.

Liczne potwierdzone przypadki wystąpienia wirusa ptasiej grypy H5N8 zostały zanotowane w Danii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz na Węgrzech i w Polsce.

Dwa podobne przypadki wydarzyły się w tym tygodniu w Szwecji. Wirus został odkryty u gągoła oraz wśród drobiu na farmie w Mörarp niedaleko Helsingborgu.
W czwartek władze ogłosiły decyzję, że co najmniej 37,000 sztuk drobiu z tej produkującej jajka fermy zostanie zabite.

Trwają badania mające potwierdzić, czy jest to ten sam wirus, który pojawił się w Danii, ale już teraz wiadomo, że na pewno jest on bardzo niebezpieczny.

„Mamy nadzieje, że do piątku zakończą się analizy. Wiele wskazuje [na to, że to wirus H5N8], ale jeszcze nie możemy być tego pewni,” powiedział Karl Ståhl z Szwedzkiego Instytutu Weterynarii.
Jeśli potwierdzi się, że to H5N8, to będzie to pierwszy przypadek jego wystąpienia u szwedzkiego ptactwa hodowlanego.

Eksperci alarmują po wykryciu ptasiej grypy u duńskiego drobiu

Czynności odkażające prowadzone na farmie niedaleko Helsingborga mają zająć 2 dni. Obecnie wirus został potwierdzony tylko w jednym budynku dla ptaków na farmie, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że reszta drobiu też uległa zakażeniu.

„Na farmie łącznie znajduje się 12 budynków. Zobaczymy co trzeba będzie zrobić z pozostałymi,” powiedziała Karin Åhl ze Szwedzkiej Rady Rolnictwa.