Władze zdecydowały się na wybicie co najmniej 37,000 sztuk drobiu, po tym jak potwierdzono znalezienie wirusa ptasiej grypy na farmie w północnej Szwecji, liczba zabitych zwierząt może ulec dalszemu zwiększeniu.

Liczne potwierdzone przypadki wystąpienia wirusa ptasiej grypy H5N8 zostały zanotowane w Danii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz na Węgrzech i w Polsce.

Dwa podobne przypadki wydarzyły się w tym tygodniu w Szwecji. Wirus został odkryty u gągoła oraz wśród drobiu na farmie w Mörarp niedaleko Helsingborgu.
W czwartek władze ogłosiły decyzję, że co najmniej 37,000 sztuk drobiu z tej produkującej jajka fermy zostanie zabite.

Trwają badania mające potwierdzić, czy jest to ten sam wirus, który pojawił się w Danii, ale już teraz wiadomo, że na pewno jest on bardzo niebezpieczny.

„Mamy nadzieje, że do piątku zakończą się analizy. Wiele wskazuje [na to, że to wirus H5N8], ale jeszcze nie możemy być tego pewni,” powiedział Karl Ståhl z Szwedzkiego Instytutu Weterynarii.
Jeśli potwierdzi się, że to H5N8, to będzie to pierwszy przypadek jego wystąpienia u szwedzkiego ptactwa hodowlanego.

Eksperci alarmują po wykryciu ptasiej grypy u duńskiego drobiu

Czynności odkażające prowadzone na farmie niedaleko Helsingborga mają zająć 2 dni. Obecnie wirus został potwierdzony tylko w jednym budynku dla ptaków na farmie, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że reszta drobiu też uległa zakażeniu.

„Na farmie łącznie znajduje się 12 budynków. Zobaczymy co trzeba będzie zrobić z pozostałymi,” powiedziała Karin Åhl ze Szwedzkiej Rady Rolnictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.