Szwecja ma najmniej palaczy w Europie

W Szwecji jest mniej palaczy niż w jakimkolwiek innym kraju Unii Europejskiej. Według ostatnich badań pali tam mniej niż 17 procent osób.

Badania Eurostat Tobacco Consumption Study pokazują, że zaledwie 16,7 % osób powyżej 15 roku życia w Szwecji jest palaczami, jest to najniższy wskaźnik w całej Unii Europejskiej. Dla porównania w Bułgarii pali 35 % osób, a średnia unijna palaczy to 24 % społeczeństwa.

Nawet sąsiedzi Szwecji, kraje nordyckie również znane ze zdrowego stylu życia, mają większy odsetek palaczy, 19,3 % w Finlandii oraz 20,9 w Danii.

Co jest zrozumiałe Szwecja ma także najniższy wskaźnik ilości biernych palaczy, zaledwie 5,9 %. Na drugim końcu skali są Grecy, gdzie prawie dwie trzecie osób mówi o sobie, że są biernymi palaczami. W badaniach za biernych palaczy uznano osoby, które codziennie narażone są na wdychanie dymu z papierosów w pomieszczeniach zamkniętych.

Palenie w pomieszczeniach od dekady jest zjawiskiem zanikającym w Szwecji. Od 2005 roku, zakazane jest palenie w barach i restauracjach, czynione są także kroki, aby ten zakaz rozszerzyć na zewnętrzne tarasy oraz inne miejsca publiczne.

Szwecja jest wyjątkowa w całej UE, bo papierosy nie są tam najbardziej popularnym produktem tytoniowym. Zakaz palenia przyczynił się bowiem do zwiększenia popularności tytoniu snus, wkładanego pod wargę i używanego prawie przez jedną czwartą mieszkańców Szwecji. W innych krajach UE taki tytoń jest zakazany.

Także taki rodzaj tytoń jest krytykowany za swój negatywny wpływ na zdrowie użytkowników. We wrześniu norweski uniwersytet opublikował badania sugerujące, że snus jest bardziej szkodliwy niż dotychczas sądzone i że jego wpływ na naczynia krwionośne jest porównywalny do wpływu palenia papierosów.

Wartą zauważenia rzeczą wynikającą z badań Eurostatu jest charakterystyczna dla Szwecji równość płciowa. We wszystkich krajach UE, odsetek palących osób jest znacznie większy wśród mężczyzn, średnio różnica ta wynosi 9,2 %, gdyż pali 28,7 % mężczyzn i 19,5 % kobiet.

W Szwecji jednak ta różnica wynosi zaledwie 1,4 %, gdyż pali 17,4 % szwedzkich mężczyzn oraz 16 % szwedzkich kobiet.  

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...