fbpx

“Uwierzcie, to nie podatki przyczyniły się do sukcesu Szwecji”

Pisarz, Nima Sanandaji, powiedział portalowi The Local, że duża opiekuńczość państwa nie jest powodem ekonomicznego sukcesu i że państwa walczące z kryzysem, takie jak Grecja powinny się zainteresować nauczeniem się od krajów nordyckich zaufania i transparentności.

Cały świat zazdrości Szwecji oraz innym krajom skandynawskim ich dobrobytu. Więc nic dziwnego, że w czasach, gdy inne kraje, na czele z Grecją, przeżywają poważne trudności ekonomiczne komentatorzy często patrzą na kraje północne, żeby odkryć składniki społeczeństwa sukcesu.

To, że Szwecja jest podziwiana przez ludzi na całym świecie ma sens. Szwecja oraz inne kraje nordyckie odniosły ekonomiczny i socjalny sukces; ludzie w tych krajach cieszą się wysokim poziomem i jakością życia a przewidywany czas ich życia jest dłuższy niż w innych krajach.

Wiele osób wiąże te sukcesy bezpośrednio z polityką; to, czego nie zauważają to, że te kraje miały już sukcesy zanim opiekuńczość państwa stała się taka wysoka.

W początkach wieku Szwecja miała małą, ale bardzo sprawną opiekuńczość państwową. W tym momencie podatki wynosiły około 30% a system pomocy był skupiony na zapewnieniu takich rzeczy jak podstawowa edukacja.

Etyka pracy była bardzo silna a ludzie nie byli bardzo uzależnieni od pomocy państwowej. Szwecja połączyła dobrą koniunkturę i przedsiębiorczość z niskim rozwarstwieniem dochodów oraz długim czasem życia.

Dlaczego Szwecja i inne kraje nordyckie odniosły taki sukces? Tak jak napisałem w mojej nowej książce 'Szwedzka niewyjątkowość', kluczem jest nordycka kultura.

Skandynawia ma bezlitosny klimat, daleki od słonecznych plaż Grecji. W zimnej północy, w dawnych czasach, jeśli ktoś nie wziął się do porządnej roboty to umierał z głodu. Skandynawia różniła się od Rosji(i od większości Europy) tym, że skandynawscy chłopi nie byli zniewoleni, tylko byli niezależnymi właścicielami ziemi.

Własność ziemi powodowała większą odpowiedzialność za nią i większa kooperację. Dodatkowo Skandynawia ma długą tradycję, transparentnych i sprawnych rządów oraz zwłaszcza Szwecja miała bardzo długie okresy pokoju.

Niektórzy mogą być zdumieni czytając, że kraje skandynawskie miały nawet większą przewagę w długości życia, nad innymi rozwiniętymi krajami, w latach sześćdziesiątych, jeszcze przed rozwojem sektora publicznego. To pokazuje nam, że duże znaczenie ma kultura. Skandynawowie długo żyją, bo kochają długie spacery w naturze.

Podsumowując, zaufanie, odpowiedzialność, pokój, wolny rynek oraz ograniczona opiekuńczość spowodowały skandynawski sukces. Wysokie podatki i trzecia droga przyszły później i niekoniecznie jest do dobra droga. Szwecja na przykład, przeżywa długi okres stagnacji po zwiększeniu państwowej kontroli oraz rozbudowaniu sektora publicznego. Duża część społeczeństwa pozostaje na utrzymaniu podatników zamiast pracować.

Kraje takie jak Grecja próbowały naśladować szwedzkie państwo opiekuńcze, ale bez norm i odpowiedzialnej polityki nakładania podatków i przeciwdziałania nadużyciom. Upadek takiego systemu był do przewidzenia.

Powinni oni poznać prawdziwą historie nordyckiego sukcesu i docenić role zaufania i odpowiedzialności pojedynczych osób. Zaufanie i odpowiedzialność ludzi jest jak tlen: jeśli jest dostępny nie myślisz o nim, jeśli go zabraknie, będziesz walczył o każdy oddech.

Nima Sanandaji jest pisarzem i naukowcem. Jego ostatnia książka 'Szwedzka niewyjątkowość' została wydana przy współpracy z Instytutem Ekonomicznym w Londynie i jest dostępna online.

Pomóż Nam w rozwoju serwisu Polub i Udostępni artykuł. Dziękujemy 🙂

Strona główna Wiadomości Szwecja "Uwierzcie, to nie podatki przyczyniły się do sukcesu Szwecji"

Warto przeczytać

Niewielu pasażerów przepływa przez Morze Bałtyckie

Z dnia na dzień liczba pasażerów statków wycieczkowych pływających po Bałtyku dramatycznie spadła. Firmy żeglugowe borykają się z kryzysem.

Największy spadek od 40 lat: szwedzka gospodarka spowalnia

Według nowych danych, szwedzki PKB odnotował największy spadek w jednym kwartale od 1980 roku. PKB Szwecji spadło o 8,6...

Antyislamski polityk weźmie udział w „uroczystym” paleniu Koranu

Rasmus Paludan, duński polityk o skrajnie antyislamskich poglądach, znów dał o sobie znać. Zdaniem 38-letniego byłego prawnika nadchodzące wydarzenie, podczas którego publicznie...