Po kilku incydentach sabotażowych i monitorowaniu rosyjskiej floty cieni, Szwecja i kraje sojusznicze wykorzystują sztuczną inteligencję do obrony Morza Bałtyckiego. Siły JEF składają się z krajów nordyckich i bałtyckich, Wielkiej Brytanii i Holandii.
Kraje te wspólnie aktywują teraz dowodzone przez Wielką Brytanię siły szybkiego reagowania, które będą wykorzystywać sztuczną inteligencję do ochrony kabli i monitorowania rosyjskiej floty cieni na Morzu Bałtyckim. Rząd Wielkiej Brytanii powiedział w komunikacie prasowym, że celem jest ochrona infrastruktury krytycznej w kanale La Manche, Morzu Północnym, cieśninie Kattegat i Morzu Bałtyckim.
System będzie śledził i monitorował potencjalne zagrożenia po niedawnym sabotażu kabli podmorskich na Morzu Bałtyckim.
Przed sabotażem i zaniedbaniami na Morzu Bałtyckim
„Nordic Warden pomoże nam chronić się przed celowym sabotażem, ale także przed przypadkami skrajnego zaniedbania” – powiedział brytyjski sekretarz obrony John Healey w komunikacie prasowym. Nordic Warden to nazwa rozpoczynającej się właśnie operacji.
Szwecja jest członkiem JEF od 2017 roku, a premier Ulf Kristersson podkreśla, że JEF ma do odegrania ważną rolę w uzupełnianiu NATO. „Wraz z naszymi sojuszniczymi sąsiadami wzmacniamy bezpieczeństwo w sąsiedztwie i będziemy nadal pracować zarówno nad wzmocnionym odstraszaniem, jak i zwiększoną odpornością na zagrożenia dla naszej krytycznej infrastruktury podwodnej”, podsumowuje Kristersson.
„Wzmocnienie nadzoru i ochrony”
„Działania JEF uzupełniają i przyczyniają się do działań NATO w regionie Morza Bałtyckiego. Działania te oznaczają dalsze wzmocnienie nadzoru i ochrony infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim. Jest to dobre dla naszego wspólnego bezpieczeństwa”, mówi minister obrony Pål Jonson, który z kolei uzupełnia Ulfa Kristerssona tym stwierdzeniem.
Jednocześnie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że Szwecja wesprze Finlandię okrętem HMS Belos w związku z uszkodzonymi podwodnymi kablami między Finlandią a Estonią. Wynika to z prośby Finlandii z zeszłego tygodnia o zaawansowany sprzęt do zbadania uszkodzonych kabli.
„Unikalna wiedza specjalistyczna”
Szwedzkie Siły Obronne wniosą swój wkład w postaci okrętu ratownictwa podwodnego HMS Belos, który posiada na pokładzie tak zaawansowany sprzęt. Statek jest wyposażony między innymi do prac podwodnych i nurkowania.
„Od czasu odkrycia tych pęknięć kabli na Morzu Bałtyckim powiedzieliśmy, że Szwecja jest gotowa pomóc naszym sąsiadom. Sytuacja bezpieczeństwa jest poważna i chcemy wzmocnić bezpieczeństwo i współpracę z sąsiadami i sojusznikami” – powiedział Ulf Kristersson.
„Jest rzeczą oczywistą, że szwedzkie siły zbrojne wnoszą swoją unikalną wiedzę, aby pomóc Finlandii wyjaśnić, co się stało” – dodaje. Minister obrony również się z tym zgadza. „HMS Belos jest silnym atutem szwedzkiej obrony i cieszę się, że okręt może pomóc naszym fińskim przyjaciołom w ich ważnej pracy”, mówi Pål Jonson.