Starsza kobieta odmówiła posiłku, ponieważ w jej domu opieki nikt nie mówi po szwedzku

Starsza kobieta w szwedzkim domu opieki nie jadła, ponieważ żaden z opiekunów pracujących tego dnia nie mówił po szwedzku na tyle dobrze, by zrozumieć, że jest głodna.

Do incydentu doszło w ubiegłą niedzielę w gminie Östersund, kiedy starsza kobieta skontaktowała się ze swoim „dobrym mężczyzną”, co jest szwedzkim terminem na osobę wyznaczoną na stanowisko powiernika lub opiekuna.

Powiedziała swojemu opiekunowi, że nie mogła nic zjeść i poprosiła personel o kanapkę, ale nikt jej nie pomógł, ponieważ nie mówią odpowiednio po szwedzku. Wyznała, że czuje się zaniepokojona z tego powodu, poinformował serwis Samhällsnytt.

Powiernik kobiety zadzwonił do domu opieki i potwierdził, że żaden z pracujących w tym czasie pracowników nie mówi po szwedzku. Później zadzwonił do innego działu i dowiedział się, że nie ma tam stałego personelu.

Po skontaktowaniu się z powiernikiem inny szwedzkojęzyczny pracownik z innego działu w końcu przyszedł do domu i dał kobiecie jedzenie.

Lokalna gmina obarczyła winą za incydent pandemię koronawirusa, mówiąc, że wielu ich pracowników regularnie chorowało. Powiedzieli jednak, że wszyscy zastępcy mają obowiązek posługiwania się językiem szwedzkim na pewnym poziomie zarówno w mowie jak i piśmie.

Na początku tego miesiąca szwedzki Inspektorat Zdrowia i Opieki stwierdził, że słaba znajomość języka szwedzkiego wśród personelu domów opieki zwiększa ryzyko infekcji i zgonów z powodu koronawirusa.

Obecnie nie ma wymagań językowych do pracy w domach opieki dla osób starszych w Szwecji. Jednak dwóch populistycznych polityków Szwedzkich Demokratów w gminie Umeå wezwało do przeprowadzenia testów językowych w ich regionie.

Bariera językowa została również obwiniona za wyższe wskaźniki zakażeń koronawirusem w dzielnicach z dużą populacją pochodzącą z środowisk migranckich w Sztokholmie.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Badanie: szwedzcy nauczyciele nie chorowali na koronawirusa tak ciężko, jak zakładano

Ostatnie badania obejmujące szwedzkich nauczycieli wykazały, że tylko 19 z 100 000 przebadanych osób, które pracowały w szkołach w...

Musisz przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się...

Duńska minister imigracji postawiona w stan oskarżenia

Była duńska minister do spraw imigracji Inger Stojberg może...