fbpx

W Szwecji zapalono las o powierzchni 260 hektarów

Państwowa agencja Sveaskog zajmująca się lasami rozpoczęła największy w historii kontrolowany pożar lasu.

Sveaskog podało, że pożar w centralnym regionie Rättvik zajmuje 260 hektarów, czyli powierzchnię odpowiadającą 520 boiskom piłkarskim.

Kontrolowany pożar w Ejheden Ekopark jest częścią systemu wypalania stosowanego przez Sveaskog w celu zachowania gatunków, które do rozwoju potrzebują pogorzeliska. W powodu działalności człowieka ograniczającego liczbę pożarów wielu owadom, którym są one potrzebne do życia grozi wyginięcie.

Ostatni duży pożar w tym regionie zdarzył się w 200 lat temu. Po pożarze pozostaje dużo martwego wypalonego drewna, w którym żyje wiele gatunków stworzeń.

„Większość drzew przeżyję. Niektóre będą obumierać powoli co jest bardzo ważne dla insektów. Dodatkowo jest dużo gatunków roślin, insektów, ptaków i zwierząt, które preferują bardziej otwarte i liściaste otoczenie, jakie tworzy się po pożarze,” wyjaśnił Bruno Bystrand z Sveaskog.

W celu zapewnienia pełnej kontroli nad pożarem, helikoptery używają tzw. ‘bomb wodnych’ do wyznaczenie dokładnego terenu przed pożarem, a także jeśli jest taka potrzeba w jego trakcie.Strona główna Wiadomości Szwecja W Szwecji zapalono las o powierzchni 260 hektarów

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...