Pracownicy budowlani płci męskiej w Szwecji są o 50% bardziej narażeni na zachowania samobójcze niż ogół mężczyzn – wynika z badania Uniwersytetu w Göteborgu. Wśród osób wykonujących zawody wymagające niższego wykształcenia odsetek takich przypadków również jest znacznie wyższy.
Wpływ pracy fizycznej na zdrowie psychiczne
Branża budowlana, choć kluczowa dla gospodarki, wiąże się z wysokimi wymaganiami fizycznymi i stresem. Zdaniem badaczy te czynniki mogą negatywnie wpływać zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne pracowników.
„Nasze wcześniejsze badania wskazują, że długotrwały ból fizyczny może prowadzić do nadmiernego spożycia alkoholu i leków przeciwbólowych, co dodatkowo zwiększa ryzyko samobójstw” – tłumaczy Maria Åberg, profesor medycyny ogólnej w Sahlgrenska Academy i współautorka badania.
Zależność między zatrudnieniem a ryzykiem samobójstwa
Według raportu, największe ryzyko zachowań samobójczych występuje u mężczyzn, którzy nie pracują zawodowo – ich ryzyko jest dwukrotnie wyższe niż przeciętnego mężczyzny w Szwecji.
Z kolei najmniej przypadków samobójstw odnotowano wśród mężczyzn pracujących jako menedżerowie sprzedaży i marketingu, co może wskazywać na wpływ warunków pracy i statusu zawodowego na zdrowie psychiczne.
Statystyki, które budzą niepokój
Badanie objęło ponad 1,5 miliona szwedzkich mężczyzn w wieku produkcyjnym i analizowało dane z lat 2002–2019. W tym okresie:
- 2% badanych doświadczyło co najmniej jednego zdarzenia samobójczego,
- odnotowano 31 797 prób samobójczych,
- 5 526 mężczyzn popełniło samobójstwo.
Konieczność wsparcia psychicznego w branży budowlanej
Wyniki badań podkreślają pilną potrzebę wprowadzenia programów wsparcia psychicznego w zawodach budowlanych. Skupienie się na prewencji, zarządzaniu bólem oraz redukcji stresu może pomóc w obniżeniu ryzyka samobójstw w tej grupie zawodowej.