Szwecja nie udzieli Węgrom żadnych zapewnień w związku z procesem NATO, powiedział szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström. “Nie i zwracam uwagę, że Finlandia miała dokładnie takie same poglądy jak Szwecja.”
W poniedziałek węgierski parlament zagłosował za przyjęciem wniosku Finlandii do NATO, ale nie jest jeszcze znana data ratyfikacji Szwecji.
Dla Finlandii sprawy toczą się teraz szybko. Ratyfikacja Turcji może nastąpić w środę, powiedział turecki deputowany w Helsingin Sanomat. Również w przypadku Szwecji proces jest mniej pewny.
“Cieszymy się razem z Finlandią. To ważny krok naprzód dla naszego siostrzanego kraju po drugiej stronie Morza Bałtyckiego i przyczyni się do bezpieczeństwa zarówno Finlandii, jak i Szwecji, że staną się teraz członkami.” – powiedział Tobias Billström o decyzji Węgier.
Zaznacza, że fiński rząd w swoich oświadczeniach stwierdza, że ważne jest, aby Szwecja również dostała zielone światło. “W krótkim okresie nie ma problemu, jeśli Szwecja będzie musiała czekać, ale w dłuższym okresie byłoby to problematyczne. “W takim przypadku współpraca obronna, która istnieje między Szwecją a Finlandią, nie mogłaby być kontynuowana w ten sam sposób. Oczywiście, nie chcemy tego widzieć.”
Premier Węgier Balázs Orbán powiedział w wywiadzie w weekend, że węgierscy deputowani czekają na “zapewnienia” ze strony Szwecji, że nie będzie więcej debat politycznych między dwoma krajami. Szwecja nie powinna ingerować w węgierską politykę wewnętrzną w taki sam sposób, w jaki Węgry nie powinny ingerować w szwedzką politykę wewnętrzną, powiedział, według The Budapest Times.
Była to część umowy o wpuszczeniu Szwecji do NATO. Węgry zostały zirytowane przez szwedzkich polityków krytykujących brak praworządności i praw demokratycznych w tym kraju. Opinie na temat Węgier wyrażali także fińscy politycy. “Szwecja i UE były jasne w swojej krytyce praworządności na Węgrzech, ale nie widzę tego jako kwestii związanej z procesem NATO” – powiedział Billström.
“Nie, a ja zauważam, że Finlandia, która właśnie ratyfikowała, miała dokładnie takie same poglądy jak Szwecja w kwestii praworządności, podobnie jak UE. Nie ma żadnych specjalnych protokołów, nie ma żadnych specjalnych umów z Węgrami i nie zamierzamy ich zawierać.”
Początkowo mówiło się o tym, że Węgry ratyfikują Szwecję pod koniec marca, ale celem Szwecji jest raczej to, że stanie się to w związku ze szczytem NATO w Wilnie w lipcu. “Mamy nadzieję, że stanie się to w związku ze szczytem NATO w Wilnie i będziemy bardzo ciężko pracować, aby tak się stało” – powiedział Billström.
- Dom Natury w Saltsjöbaden na sprzedaż – Życie w symbiozie z naturą
- Szwedzki ksiądz apelował o łaskę – skazany za oszustwo
- Nowe wymagania dotyczące wiedzy w zakresie zezwoleń na pobyt stały w Szwecji
- Bezpłatne podpaski higieniczne w szkołach: Wzrost dostępności i rola decyzji politycznych
- Komisja wypadkowa: Oznaki awarii na torze przyczyną wykolejenia pociągu