Home WiadomościSzwecja Rekordowa liczba przypadków salmonelli w Szwecji – trend się odwraca

Rekordowa liczba przypadków salmonelli w Szwecji – trend się odwraca

Według wstępnych danych Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego, w ubiegłym roku rekordowa liczba osób w Szwecji zachorowała na salmonellę.

Według wstępnych danych Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego, w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przypadków salmonelli w Szwecji.

Co więcej, obecnie więcej osób zaraża się w kraju niż za granicą.

„To przełom w dotychczasowym trendzie, że większość zakażeń ma miejsce w Szwecji. Wyjątkiem były lata pandemii, kiedy niemal nikt nie podróżował” – mówi Rikard Dryselius, badacz w Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego.

Z wstępnych danych wynika, że w 2024 roku salmonellą zaraziło się ponad 1600 osób, podczas gdy w 2023 roku odnotowano 1316 przypadków.

„To znaczący wzrost, głównie dlatego, że tak wiele osób zostało zarażonych w kraju. Od 2007 roku nie zgłoszono tak wysokiej liczby zakażeń na terenie Szwecji” – dodaje Rikard Dryselius.

Duża liczba niezgłoszonych przypadków

Spośród osób, które zachorowały w 2024 roku, niemal 900 zostało zarażonych w Szwecji.

Dryselius podkreśla, że faktyczna liczba przypadków salmonelli może być znacznie wyższa, ponieważ nie wszystkie są zgłaszane, mimo że salmonella jest infekcją podlegającą obowiązkowi rejestracji.

„Zgłaszane są jedynie przypadki na tyle poważne, że wymagają pomocy medycznej, co stanowi mniejszość. Szacujemy, że tylko jeden na dziesięć przypadków trafia do naszej uwagi” – wyjaśnia.

Przyczyny wzrostu

Wzrost liczby zakażeń w 2024 roku wynika głównie z dwóch poważnych ognisk choroby jesienią. Jedno z nich było związane z ukraińskimi jajami skażonymi salmonellą, drugie – z krajowymi kiełkami wyhodowanymi z importowanych, skażonych nasion.

„Jaja są szczególnie podstępne. Salmonella może występować w jajach spoza Skandynawii, a jej obecność łatwo przeoczyć. Ludzie mogą się chronić, gotując jajka na twardo lub odpowiednio je obracając podczas smażenia” – mówi Dryselius.

Te dwa ogniska odpowiadają za około 25% przypadków salmonelli w Szwecji w 2024 roku.

„Mieliśmy także epidemię spowodowaną przez rukolę, w której odnotowaliśmy około 20 przypadków” – dodaje.

Ochrona przed salmonellą

Przed salmonellą można się chronić, dbając o higienę i dokładnie myjąc warzywa. W przypadku produktów takich jak kurczak czy mięso kluczowe jest ich odpowiednie podgrzanie.

Szwedzka Narodowa Agencja Żywności również odnotowała wzrost liczby wycofywanych produktów spożywczych z powodu obecności bakterii, takich jak salmonella i listeria. W 2024 roku, do końca października, z rynku wycofano już 63 produkty – tyle samo, ile w całym 2023 roku. Nie jest jeszcze jasne, jaka część z tych przypadków była związana z salmonellą.

Przeczytaj również