W sierpniu Szwecja sprzedała energię elektryczną za 8,1 mld koron. Jednocześnie zakupiła stosunkowo mało energii elektrycznej – „kosztowało” to Szwecję około 800 milionów koron szwedzkich. Wynik netto tej transakcji wyniósł więc 7,3 mld koron na plusie, co stanowi nowy rekord.
W 2021 roku eksport energii elektrycznej za pierwsze osiem miesięcy roku wyniósł 6,9 miliarda. W tym roku nadwyżka jest ponad trzykrotnie większa – 26,1 mld koron. „To z pewnością oznacza, że wielu producentów energii elektrycznej zarabia więcej niż zwykle”, powiedział w wywiadzie dla telewizji SVT dyrektor operacyjny Erik Ek z Svenska Kraftnät.
Statystyki nie pokazują, jakie zyski osiągnęli szwedzcy producenci energii elektrycznej, ani kto zarobił najwięcej. Ale zdaniem firm energetycznych, te rekordy nie oznaczają, że wszyscy producenci energii elektrycznej robią dobre interesy.
„Eksport jest wart więcej ze względu na wysoką cenę energii elektrycznej. Oczywiście, są firmy o wyższych dochodach, ale nie można powiedzieć, że branża energetyczna przynosi duże zyski” – oświadczyła Åsa Pettersson, prezes Energiföretagen.
Jak to się ma do rekordowego eksportu w czasie, gdy mówi się o kryzysie energetycznym i konieczności oszczędzania energii elektrycznej? Szwecja cały czas kupuje i sprzedaje energię elektryczną wszystkim swoim sąsiadom. W ubiegłym roku Szwecja miała nadwyżkę netto energii elektrycznej w wysokości 26 TWh, co odpowiada rocznej produkcji czterech reaktorów jądrowych.
Szwecja jest często rodzajem kraju tranzytowego dla energii elektrycznej. Szwecja posiada więcej prądu niż go potrzebuje, ale nie zawsze. W kryzysie energetycznym chodzi głównie o pieniądze, o to, że energia elektryczna stała się tak droga. Oszczędzanie może zmniejszyć popyt rynkowy i utrzymać ceny na niskim poziomie.
Tej zimy potrzeba importu energii elektrycznej może być większa niż zwykle, głównie dlatego, że elektrownia jądrowa Ringhals 4 nie może produkować energii elektrycznej, ponieważ jest zamknięta z powodu konserwacji. Jednocześnie nie jest oczywiste, że producenci energii elektrycznej w krajach sąsiednich mogą sprzedawać energię elektryczną Szwecji, gdy jest ona nam najbardziej potrzebna.
Wiele wskazuje na to, że wysokie ceny energii elektrycznej będą się utrzymywać. Erik Ek z Svenska Kraftnät uważa, że można spodziewać się nowych rekordów zarówno pod względem ilości sprzedawanej energii elektrycznej, jak i przychodów z eksportu.
- Gwałtowny wzrost czynszów gruntowych zaskakuje właścicieli mieszkań w Szwecji
- Kontrowersje wokół upraw na szwedzkich cmentarzach – burza opinii publicznej
- Lotnisko Bromma w kryzysie – co dalej?
- Szwedzka policja apeluje: Unikaj pozostawania na lewym pasie
- Apteka triumfuje na giełdzie: 90 000 inwestorów i wzrost o 45% w debiucie