Prawo jazdy z rządowym kredytem

Szwedzi niedługo będą mogli wziąć kredyt studencki, aby opłacić kurs prawa jazdy. To jedna z nowości w ogłoszonych w wtorek poprawkach budżetowych centrolewicowej koalicji.

Taki kredyt jest częścią propozycji budżetowej przedstawionej tej jesieni przez rząd koalicji Socjaldemokraci-Zieloni. Został on zaproponowany przez Partię Socjaldemokratyczną, przewodząca koalicji, ale stało się to głównie dzięki staraniom Partii Lewicowej, której poparcie jest konieczne do tego, żeby budżet został zaakceptowany przez parlament.

„Większość pozostających bez pracy młodych ludzi nie posiada prawa jazdy, a posiadanie go jest wymogiem większości pracodawców. Dając młodym ludziom szansę zdobycia prawa jazdy czynimy mądrą inwestycję pozwalającą zwiększyć liczbę zatrudnionych osób,” powiedział gazecie Aftonbladet premier Stefan Löfven.

Propozycja ta oznacza, że każdy absolwent szkoły będzie mógł pożyczyć maksymalnie 25,000 koron (~11,3 tys. zł.) ze Szwedzkiej Agencji Kredytów Studenckich, aby zapłacić za kurs nauki jazdy.

Proces zdobywania prawa jazdy, według Körkort Online kosztuje obecnie około 15,000 koron(~6,8 tys. zł.), jednak suma ta zależy mocno od miejsca zamieszkania i zdolności kandydata na kierowcę.

„Dla wielu osób jest to mnóstwo pieniędzy; wiele osób nie ma przez to szansy zdobyć prawa jazdy. Uważamy więc, że pozwoli to przywrócić tych młodych ludzi na rynek pracy,” powiedział lider Partii Lewicowej Jonas Sjöstedt.    

Plan został ogłoszony we wtorek rano, na konferencji prasowej, na której premier zaprezentował serię spraw zawartych w propozycji budżetowej.

Premierowi towarzyszyli minister finansów Magdalena Andersson, minister środowiska Karolina Skog oraz liderka koalicyjnego partnera Partii Zielonych Isabella Lövin, a całe spotkanie poświęcone było głównie sprawom środowiska.

Löfven określił ten budżet jako największą w historii inwestycję Szwecji w sprawy klimatyczne.

„Bierzemy odpowiedzialność za sprawy klimatu zamiast obniżania podatków i cięcia kosztów.”

Andersson przedstawiła wydatki na sprawy związane z klimatem na łączną sumę 12,9 miliarda koron (~5,4 mld. zł.), które zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych 4 lat. W tym zawarte jest 200 milionów koron (~91 mln. zł.) szybko potrzebnych na utrzymanie sieci kolejowej, 250 milionów koron (~113 mln. zł.) na polepszenie środowiska w miastach oraz 500 milionów (~226 mln. zł.) na dopłaty dla nabywców elektrycznych i hybrydowych aut.

„To wyjątkowa inicjatywa, nigdy nie mieliśmy czegoś podobnego,” skomentowała Lövin.

Informacje o propozycje budżetowe, które według prognoz minister finansów w tym miesiącu zaprezentuje formalnie w parlamencie, przeciekały do prasy po kawałku już od święta Midsommar. Niektóre z przecieków mówiły o dalszym podnoszeniu podatków i przekazaniu 10 miliardów koron na pomoc władzom lokalnym w zapewnieniu opieki uchodźcom.  

Strona główna Wiadomości Szwecja Prawo jazdy z rządowym kredytem

Warto przeczytać

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...