fbpx

Policja przejęła gigantyczną ilość dynamitu

Policja z zachodniej Szwecji odkryła 560 kg dynamitu podczas przeszukania samochodu i dwóch apartamentów w mieście Falkenberg.

Policjanci ogłosili, że potencjalnie zabójcze materiały wybuchowe zostały odkryte wcześniej w tym tygodniu, w związku z tym aresztowano dwie osoby.

Dwaj mężczyźni 30 i 40 letni stanęli przed sądem okręgowym w Varberg we wtorek, oskarżeni o złamanie zakazu posiadania materiałów wybuchowych.

"550 kg dynamitu … to bardzo dużo i nieczęsto trafiamy na takie znaleziska," powiedział Tommy Byman, inspektor policji pracujący przy tej sprawie.

"Najpierw odnaleźliśmy 150 kg materiałów wybuchowych w mieszkaniu. Następnie po otrzymaniu informacji znaleźliśmy jeszcze trochę w samochodzie oraz 350 kg w kolejnym budynku," dodał, przyznając, że był to dramatyczny tydzień dla sił policyjnych.

Nyman powiedział, że pierwsze przeszukanie miało związek z narkotykami poszukiwanymi po pościgu za 33 letnim mężczyzna w tym rejonie, a odkrycie dynamitu było całkowitym zaskoczeniem.

Odmówił on skomentowania spekulacji szwedzkiego tabloidu Aftonbladet, łączących przynajmniej jednego z podejrzanych z prawicowymi grupami ekstremistycznymi i twierdzących, że w jednym z mieszkań znaleziono materiały zawierające nazistowską propagandę.

Podejrzani nie zostali przez szwedzkie media wymienieni z imienia i nazwiska. Ale Anders Roy, prawnik starszego z zatrzymanych, powiedział Aftonbladet, że jego klient miał do czynienia z dynamitem z racji swojej pracy i nie planował żadnych działań łamiących prawo.

Młodszy z podejrzanych, przyznał się do kupowania materiałów wybuchowych od swojego starszego przyjaciela, powiedział gazecie jego prawnik, Lars Brandel.

Falkenberg w zachodniej Szwecji, jest bardzo miłym miasteczkiem handlowym na wybrzeżu, istniejącym od XIII wieku. Ma 20,000 mieszkańców i jest położone 100 km na południe od Gothenburga.

Strona główna Wiadomości Szwecja Policja przejęła gigantyczną ilość dynamitu

Warto przeczytać

Niewielu pasażerów przepływa przez Morze Bałtyckie

Z dnia na dzień liczba pasażerów statków wycieczkowych pływających po Bałtyku dramatycznie spadła. Firmy żeglugowe borykają się z kryzysem.

Największy spadek od 40 lat: szwedzka gospodarka spowalnia

Według nowych danych, szwedzki PKB odnotował największy spadek w jednym kwartale od 1980 roku. PKB Szwecji spadło o 8,6...

Antyislamski polityk weźmie udział w „uroczystym” paleniu Koranu

Rasmus Paludan, duński polityk o skrajnie antyislamskich poglądach, znów dał o sobie znać. Zdaniem 38-letniego byłego prawnika nadchodzące wydarzenie, podczas którego publicznie...