Policja przejęła gigantyczną ilość dynamitu

Policja z zachodniej Szwecji odkryła 560 kg dynamitu podczas przeszukania samochodu i dwóch apartamentów w mieście Falkenberg.

Policjanci ogłosili, że potencjalnie zabójcze materiały wybuchowe zostały odkryte wcześniej w tym tygodniu, w związku z tym aresztowano dwie osoby.

Dwaj mężczyźni 30 i 40 letni stanęli przed sądem okręgowym w Varberg we wtorek, oskarżeni o złamanie zakazu posiadania materiałów wybuchowych.

"550 kg dynamitu … to bardzo dużo i nieczęsto trafiamy na takie znaleziska," powiedział Tommy Byman, inspektor policji pracujący przy tej sprawie.

"Najpierw odnaleźliśmy 150 kg materiałów wybuchowych w mieszkaniu. Następnie po otrzymaniu informacji znaleźliśmy jeszcze trochę w samochodzie oraz 350 kg w kolejnym budynku," dodał, przyznając, że był to dramatyczny tydzień dla sił policyjnych.

Nyman powiedział, że pierwsze przeszukanie miało związek z narkotykami poszukiwanymi po pościgu za 33 letnim mężczyzna w tym rejonie, a odkrycie dynamitu było całkowitym zaskoczeniem.

Odmówił on skomentowania spekulacji szwedzkiego tabloidu Aftonbladet, łączących przynajmniej jednego z podejrzanych z prawicowymi grupami ekstremistycznymi i twierdzących, że w jednym z mieszkań znaleziono materiały zawierające nazistowską propagandę.

Podejrzani nie zostali przez szwedzkie media wymienieni z imienia i nazwiska. Ale Anders Roy, prawnik starszego z zatrzymanych, powiedział Aftonbladet, że jego klient miał do czynienia z dynamitem z racji swojej pracy i nie planował żadnych działań łamiących prawo.

Młodszy z podejrzanych, przyznał się do kupowania materiałów wybuchowych od swojego starszego przyjaciela, powiedział gazecie jego prawnik, Lars Brandel.

Falkenberg w zachodniej Szwecji, jest bardzo miłym miasteczkiem handlowym na wybrzeżu, istniejącym od XIII wieku. Ma 20,000 mieszkańców i jest położone 100 km na południe od Gothenburga.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Badanie: szwedzcy nauczyciele nie chorowali na koronawirusa tak ciężko, jak zakładano

Ostatnie badania obejmujące szwedzkich nauczycieli wykazały, że tylko 19 z 100 000 przebadanych osób, które pracowały w szkołach w...

Musisz przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się...

Duńska minister imigracji postawiona w stan oskarżenia

Była duńska minister do spraw imigracji Inger Stojberg może...