fbpx

Policja przejęła gigantyczną ilość dynamitu

Policja z zachodniej Szwecji odkryła 560 kg dynamitu podczas przeszukania samochodu i dwóch apartamentów w mieście Falkenberg.

Policjanci ogłosili, że potencjalnie zabójcze materiały wybuchowe zostały odkryte wcześniej w tym tygodniu, w związku z tym aresztowano dwie osoby.

Dwaj mężczyźni 30 i 40 letni stanęli przed sądem okręgowym w Varberg we wtorek, oskarżeni o złamanie zakazu posiadania materiałów wybuchowych.

"550 kg dynamitu … to bardzo dużo i nieczęsto trafiamy na takie znaleziska," powiedział Tommy Byman, inspektor policji pracujący przy tej sprawie.

"Najpierw odnaleźliśmy 150 kg materiałów wybuchowych w mieszkaniu. Następnie po otrzymaniu informacji znaleźliśmy jeszcze trochę w samochodzie oraz 350 kg w kolejnym budynku," dodał, przyznając, że był to dramatyczny tydzień dla sił policyjnych.

Nyman powiedział, że pierwsze przeszukanie miało związek z narkotykami poszukiwanymi po pościgu za 33 letnim mężczyzna w tym rejonie, a odkrycie dynamitu było całkowitym zaskoczeniem.

Odmówił on skomentowania spekulacji szwedzkiego tabloidu Aftonbladet, łączących przynajmniej jednego z podejrzanych z prawicowymi grupami ekstremistycznymi i twierdzących, że w jednym z mieszkań znaleziono materiały zawierające nazistowską propagandę.

Podejrzani nie zostali przez szwedzkie media wymienieni z imienia i nazwiska. Ale Anders Roy, prawnik starszego z zatrzymanych, powiedział Aftonbladet, że jego klient miał do czynienia z dynamitem z racji swojej pracy i nie planował żadnych działań łamiących prawo.

Młodszy z podejrzanych, przyznał się do kupowania materiałów wybuchowych od swojego starszego przyjaciela, powiedział gazecie jego prawnik, Lars Brandel.

Falkenberg w zachodniej Szwecji, jest bardzo miłym miasteczkiem handlowym na wybrzeżu, istniejącym od XIII wieku. Ma 20,000 mieszkańców i jest położone 100 km na południe od Gothenburga.

Strona główna Wiadomości Szwecja Policja przejęła gigantyczną ilość dynamitu

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...