Szwedzki operator kolejowy SJ planuje zwiększyć liczbę pociągów kursujących pomiędzy Malmö i Sztokholmem oraz pomiędzy Malmö i Kopenhagą, aby dostosować się do zwiększającej się liczby podróżujących.

Malmö i Sztokholm są ‘dwoma głównymi obszarami z dużym wzrostem i coraz większą liczba osób podróżujących między nimi,’ powiedział gazecie Sydsvenskan Petter Essén dyrektor biznesowy SJ.

Jak dużo pociągów przyjechało w Szwecji na czas w zeszłym roku

Firma zamierza zwiększyć liczbę miejsc na tej trasie o 50 procent oraz dokonać modernizacji pociągów X2000. Planowana jest także inwestycja w nowe szybkie pociągi mogące jeździć z prędkością 250 km/h, które miałyby rozpocząć kursy na trasach pomiędzy Kopenhagą-Malmö-Sztokholmem w 2022 roku.

Jednak nie jest jeszcze jasne czy takie pociągi będą mogły rozwijać swoją maksymalną prędkość. Prasa często informuje o konieczności spowalniania pociągów z powodu złego stanu infrastruktury oraz remontów i prac konserwacyjnych.

Opowieści ze słońcem o północy: Noc w pociągu z Kiruny do Sztokholmu

„Kupujemy pociągi, żeby być przygotowanym i jak tylko będzie okazja, żeby jeździć szybciej to z niej skorzystamy,” powiedział Essén.

Plany SJ, które wciąż czekają na zatwierdzenie przez Szwedzki Nadzór Transportu, przewidują między innymi jeden kurs więcej pomiędzy Sztokholmem a Malmö od poniedziałku do piątku już od przyszłego roku. Liczba pociągów przyjeżdżających i odjeżdżających z Kopenhagi ma wzrosnąć do siedmiu każdego dnia.

Szwedzki pociąg wjechał na zły tor i dojechał nie do tego miasta co trzeba