fbpx

Sztokholmskie muzeum Vasa znalazło się na szczycie listy najchętniej odwiedzanych miejsc

Sztokholmskie muzeum Vasa, prezentujące dobrze zachowany wrak okrętu z XVII wieku, jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Szwecji.

W 2017 roku słynny okręt obejrzało prawie 1,5 miliona osób, tym samym spychając z pierwszego miejsca najczęściej odwiedzanych muzeów – także sztokholmską placówkę – Skansen.

W porównaniu z rokiem wcześniejszym, który dla muzeum Vasa także, był rekordowy, w 2017 roku zwiedzających było o 154,084 osoby więcej. Oznacza to wzrost o 11 procent. Także dzienny rekord zwiedzających został pobity, stało się to 25 lipca.

„To wspaniałe. Jestem szczególnie zadowolony ze wzrostu liczby dzieci odwiedzających nasze muzeum. Dużo zainwestowaliśmy w przyciągnięcie młodych osób, między innymi oferujemy specjalne wycieczki rodzinne,” powiedziała dyrektorka muzeum Lisa Månsson.

Z kolei w położonym bardzo blisko, na zielonej wyspie Djurgarden, muzeum Skansen liczba zwiedzających spadła o 24,826 osób.

Skansen to nie jedyne miejsce, gdzie liczba zwiedzających zmalała: Szwedzkie Muzeum Historii Naturalnej, trzecie pod względem liczby zwiedzających, zanotowało spadek o 70,000 osób, a Muzeum Historyczne gościło 100,000 mniej zwiedzających niż rok wcześniej. Takie spadki zostały odnotowane pomimo tego, że oba te muzea od stycznia 2016 są dostępne za darmo, a w muzeach Vasa i Skansen wejście jest płatne.

Łącznie największe muzea należące do Związku Muzeów Szwedzkich miały 8,6 miliona gości. Muzea regionalne zwiedziło 3,6 miliona osób, a muzea lokalne zanotowały 4,5 miliona odwiedzających. Pozostałe muzea, zarówno publiczne jak i prywatne kolekcje miały 1,8 miliona gości.

Według ostatnich statystyk Eurobarometru w zeszłym roku 80 procent Szwedów odwiedziło przynajmniej jedno muzeum. Oznacza to, że Szwedzi są najczęściej odwiedzającym muzea narodem, średnia dla całej UE to zaledwie 30 procent.   

Strona główna Wiadomości Szwecja Sztokholmskie muzeum Vasa znalazło się na szczycie listy najchętniej odwiedzanych miejsc

Warto przeczytać

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Prawie 30 mld koron przeznaczonych zostanie na wojsko szwedzkie

Szwedzki rząd zapowiedział, że budżet na wojskowość i obronę państwa zostanie zwiększony o 40 procent w ciągu najbliższych czterech lat. W obliczu...

Sztokholmskie kluby i restauracje pod lupą inspektoratu sanitarnego

Inspektorat sanitarny weźmie pod lupę nowo otwarte kluby nocne w Sztokholmie. Powód? Wysyp zdjęć publikowanych w mediach społecznościowych, na których widać, że...