Home WiadomościSzwecja OECD: Szwedzka gospodarka przyspieszy w 2025 roku

OECD: Szwedzka gospodarka przyspieszy w 2025 roku

OECD przewiduje przyspieszenie wzrostu gospodarczego w Szwecji w latach 2025–2026. Dowiedz się, jakie czynniki wpłyną na poprawę sytuacji ekonomicznej kraju.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przewiduje, że gospodarka Szwecji wejdzie na szybszą ścieżkę wzrostu w latach 2025–2026. Główne czynniki napędzające to spadające koszty odsetkowe, rosnące realne dochody oraz poprawa sytuacji na rynku pracy.

Prognozy na lata 2024–2026

Zgodnie z najnowszą prognozą OECD, szwedzka gospodarka wzrośnie:

  • o 0,6% w 2024 roku,
  • o 1,8% w 2025 roku,
  • o 2,8% w 2026 roku.

Trudny początek 2024 roku

Rok 2024 rozpoczął się słabo, ze szczególnie niską aktywnością w pierwszej połowie roku. Konsumpcja prywatna i inwestycje spadły, co odbiło się na dynamice gospodarczej.

Jednak na horyzoncie widać oznaki poprawy. Spadek stóp procentowych, zapowiadany przez OECD, powinien pobudzić zarówno konsumpcję, jak i inwestycje.

– „Biorąc pod uwagę niską inflację i słaby popyt krajowy, dalsze obniżki stóp procentowych będą prawdopodobnie konieczne, w połączeniu z jasnymi wskazówkami dotyczącymi przyszłości, aby zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne” – podkreśla OECD w swoim raporcie.

Starzejące się społeczeństwo wyzwaniem dla Szwecji

OECD wskazuje, że jednym z największych wyzwań dla gospodarki Szwecji jest starzejące się społeczeństwo. Sytuacja ta wymaga większej mobilizacji niewykorzystanej siły roboczej, zwłaszcza wśród:

  • osób o niskich kwalifikacjach,
  • starszych pracowników,
  • imigrantów.

Eksperci OECD sugerują także liberalizację przepisów dotyczących czynszów, aby stymulować wzrost budownictwa mieszkaniowego.

Krytyka polityki klimatycznej

Raport OECD zawiera również krytykę rządowej polityki klimatycznej. Organizacja sugeruje przegląd planów dotyczących obniżek podatków od paliw transportowych oraz podróży lotniczych.

– „Plany te powinny zostać poddane przeglądowi, aby wesprzeć zieloną transformację i pomóc w osiągnięciu celów klimatycznych w sposób sprawiedliwy i opłacalny” – stwierdza OECD.

Przeczytaj również