Nowa zalecenia dotyczące Bożego Narodzenia: maksymalnie osiem osób będzie świętować razem

Dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego Johan Carlson wzywa obywateli, by „pozostali w swoich bańkach” podczas świąt Bożego Narodzenia. Na ostatniej konferencji dotyczącej pandemii koronawirusa dużo uwagi poświęcono nadchodzącemu okresowi świąt.

Wprowadzony pod koniec listopada zakaz zgromadzeń publicznych w gronie powyżej ośmiu osób będzie obowiązywał także przez okres świąt. Premier Stefan Löfven wyjaśnił, że przepisy tyczą się wszystkich spotkań towarzyskich.

„Unikajcie nowych znajomości, spotykajcie się z tak niewieloma osobami, tak rzadko, jak to możliwe. Z bliskimi widujcie się przez chwilę i zachowujcie dystans. Najlepiej widujcie się z nimi na zewnątrz, poza domem. Unikajcie podróży pociągiem lub autobusem”, apelował Löfven do Szwedów.

Carlson oszacował, że szczyt zachorowań na koronawirusa w Szwecji może nastąpić wkrótce przed Bożym Narodzeniem lub w trakcie. Na konferencji dyrektor Agencji Zdrowia alarmował wszystkich zgromadzonych:

„Sytuacja w Szwecji wciąż pozostaje napięta. Wciąż mamy do czynienia z szerokim rozprzestrzenianiem się wirusa i istnieje ryzyko, że w święta infekcji będzie jeszcze więcej. A to może się bardzo źle skończyć. W święta nie warto podejmować niepotrzebnego ryzyka.”

Carlson nalega, by mieszkańcy Szwecji „pozostali w swoich bańkach”, co oznacza, że powinni ograniczać kontakt z innymi ludźmi tak bardzo, jak mogą. Dodaje przy tym, że chęć spędzenia świąt z rodziną jest zrozumiała. Przy dalszych podróżach po kraju każdy powinien jednak zachowywać się odpowiedzialnie i trzymać dystans społeczny.

„Wiem, że i dorośli, i dzieci wracają w święta do swoich domów rodzinnych, by zobaczyć się z rodzicami. Rodzice w wieku średnim odwiedzają swoje matki, które być może większość roku spędziły w samotności. Do takich wyjazdów trzeba się przygotować”, wyjaśnia Carlson.

Obecnie zalecenia dotyczące postępowania w czasie pandemii wygasną w niedzielę. Wtedy zastąpią je nowe, ogólnokrajowe przepisy dotyczące ograniczonych kontaktów towarzyskich.

Jak wynika z najnowszych danych udostępnionych przez portal publikujacy statystyki o koronawirusie c19.se , łącznie 298 714 osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w Szwecji, a także 7241 zgonów. W dniu dzisiejszym zanotowano 11 340 nowych infekcji oraz 128 zgony.

Zgodnie ze scenariuszem Agencji Zdrowia Publicznego, opartym na najnowszych danych, kulminacja infekcji może nastąpić w połowie lub pod koniec grudnia. 

Pandemia koronawirusa w Szwecji: gwałtowny wzrost zgonów

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...