W szwedzkich więzieniach i aresztach nasila się problem przepełnienia, co zwiększa ryzyko radykalizacji osadzonych. Obecnie w murach tych placówek przetrzymywanych jest 141 osób, które mają związki z brutalnym ekstremizmem. Sytuacja ta wymaga pilnej interwencji, w odpowiedzi na co Służba Więzienna i Kuratorska podjęła intensywne działania, mające na celu zapobieganie wzrostowi tej liczby. „Nie możemy pozwolić, aby środowisko więzienne stało się wylęgarnią radykalizacji” – ostrzega Anna Stålsby, szefowa wywiadu, podkreślając powagę sytuacji i determinację służb w walce z ekstremistycznymi tendencjami wśród więźniów.
[ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”3″ ihc_mb_template=”1″]
Problem radykalizacji w więzieniach jest realnym zagrożeniem, które nie ominęło wielu krajów europejskich, jednak Szwecja zdaje się być na razie wolna od tej kwestii. Anna Stålsby, szefowa wywiadu w Służbie Więziennej i Kuratorskiej, wyjaśniła w rozmowie z TT, że szwedzki system penitencjarny różni się od innych, dzięki czemu może skuteczniej przeciwdziałać procesowi radykalizacji.
W szwedzkich więzieniach, personel utrzymuje bliski kontakt z osadzonymi, co ułatwia wczesne wykrywanie oznak radykalizacji. „Brutalny ekstremizm, podobnie jak przestępczość zorganizowana, to obszary priorytetowe. Jeśli pozwolimy, aby nasze więzienia stały się miejscami radykalizacji postaw, może to wyrządzić Szwecji ogromne szkody” – podkreśliła Stålsby, akcentując determinację w przeciwdziałaniu tego typu zjawiskom w szwedzkim systemie więziennym.
Aktualnie w szwedzkich więzieniach i aresztach przetrzymywanych jest 141 osób, które, zdaniem Służby Więziennej i Kuratorskiej, są powiązane z brutalnym ekstremizmem. 95 z nich związanych jest z ekstremizmem islamskim, a większość pozostałych z ekstremizmem prawicowym. „Mamy do czynienia zarówno z nadawcami, jak i odbiorcami – ludźmi już zradykalizowanymi, którzy aktywnie propagują swoje przekonania, jak również osobami, które są w trakcie poszukiwania swojej tożsamości i mogą zostać wciągnięte w wir ekstremizmu” – mówi Anna Stålsby.
W ostatnich latach odnotowano przypadki, gdzie Służba Więzienna i Kuratorska identyfikowała ekstremistów, którzy podejmowali próby radykalizacji innych więźniów, co ma pewne podobieństwo do dynamiki obserwowanej w gangach przestępczych. Stålsby zauważa istnienie wspólnych mianowników pomiędzy brutalnym ekstremizmem a przyciąganiem do środowiska przestępczego.
Napięta sytuacja w szwedzkich więzieniach i aresztach śledczych wynika z intensywnych działań policji przeciwko poważnej przestępczości zorganizowanej, co prowadzi do przepełnienia cel i obecności wielu młodych osadzonych, w tym nawet dzieci. Anna Stålsby, szefowa wywiadu, wskazuje, że przeludnienie stanowi największe utrudnienie w pracy nad przeciwdziałaniem rekrutacji do gangów oraz radykalizacji ekstremistycznych środowisk w więzieniach.
„Naszym kluczowym narzędziem jest możliwość przenoszenia więźniów między różnymi miejscami detencji, jednak wysoki wskaźnik obłożenia utrudnia separację osadzonych, co stanowi poważne wyzwanie dla zachowania bezpieczeństwa”, mówi Stålsby. Odnosi się to do skomplikowanej sytuacji, w której intensywne działania policji prowadzą do zatrzymania i osadzenia wielu osób, wpływając tym samym na warunki panujące w aresztach i więzieniach.
Rosnąca siła prawicowego ekstremizmu w Szwecji stała się widoczna po tragicznym ataku terrorystycznym w Brukseli, gdzie dwóch Szwedów straciło życie. Atak, wydaje się być motywowany islamizmem, a sprawca, 45-letni Tunezyjczyk, wcześniej odbywał karę w szwedzkim więzieniu za poważne przestępstwa narkotykowe. Jak mówi Anna Stålsby, szefowa wywiadu, w czasie jego pobytu w więzieniu nie zauważono tendencji islamistycznych: „Jego zachowanie było zgodne z typowym obrazem osadzonego, nie wykazywał szczególnych oznak radykalizmu”. Mimo że brutalni islamiści stanowią większość ekstremistów w więzieniach, ich liczba pozostaje stosunkowo stała. To właśnie środowisko prawicowych ekstremistów wykazuje znaczący wzrost, odzwierciedlając tym samym niepokojące tendencje obserwowane w szerszym kontekście społecznym.
[/ihc-hide-content]