Szwecja przeżywa nadzwyczaj ciepłą jesień, ale meteorolodzy ostrzegają, że nadchodzi zima.

Dla kierowców mieszkających w Norrland oraz w centralnym regionie Svealand to już czas na zmianę opon na zimowe. Spodziewane są tam mroźne poranki i śliskie drogi.

„Konieczność porannego skrobania szyby to pierwszy znak ostrzegawczy. Oznacza to, że w nocy było już całkiem zimno,” powiedziała w poniedziałek meteorolog Alexandra Ohlsson ze szwedzkiego instytutu pogodowego SMHI.

Szwedzkie prawo wymaga, aby samochody w okresie od 1 grudnia do 31 marca poruszały się na zimowych oponach, jeśli na drodze jest śnieg, lód albo szron. Wiele osób jednak zmienia opony znacznie wcześniej.

Dobrą zasadą jest zmiana opon, gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni. Są dwa typy opon – opony z kolcami i bez kolców, z bieżnikiem o głębokości co najmniej 3 milimetrów.

 

 

W Szwecji obecnie zależnie od miejsca, w którym przebywasz możesz mieć zimę, lato lub jesień.

Meteorolodzy definiują w Szwecji jesień jako okres, kiedy średnia temperatura dobowa pozostaje przez 5 kolejnych dni i nocy w przedziale od 0 do 10 stopni.   

Jeśli jednak średnia jest ciągle powyżej 10 stopni to oznacza, że ciągle mamy lato, pomimo tego, że może być całkiem zimno. Jeśli średnia temperatura spadnie poniżej zera to będzie to oznaczać nadejście zimy. To oznacza, że niektóre regiony południowej Szwecji nigdy tak właściwie nie mają zimy.

A tak było rok temu

Dzisiejszy atak zimy w Sztokholmie i okolicachWielkie podziękowania dla Naszych czytelników którzy przesłali bardzo dużo zdjęć…. Dziękuję i zapraszam do oglądania i lajkowania najlepszych zdjęć

Publiée par Skandynawiainfo sur Mercredi 9 novembre 2016

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.