fbpx

Nadchodzi zima: Mróz zmierza do Szwecji

Szwecja przeżywa nadzwyczaj ciepłą jesień, ale meteorolodzy ostrzegają, że nadchodzi zima.

Dla kierowców mieszkających w Norrland oraz w centralnym regionie Svealand to już czas na zmianę opon na zimowe. Spodziewane są tam mroźne poranki i śliskie drogi.

„Konieczność porannego skrobania szyby to pierwszy znak ostrzegawczy. Oznacza to, że w nocy było już całkiem zimno,” powiedziała w poniedziałek meteorolog Alexandra Ohlsson ze szwedzkiego instytutu pogodowego SMHI.

Szwedzkie prawo wymaga, aby samochody w okresie od 1 grudnia do 31 marca poruszały się na zimowych oponach, jeśli na drodze jest śnieg, lód albo szron. Wiele osób jednak zmienia opony znacznie wcześniej.

Dobrą zasadą jest zmiana opon, gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni. Są dwa typy opon – opony z kolcami i bez kolców, z bieżnikiem o głębokości co najmniej 3 milimetrów.

 

 

W Szwecji obecnie zależnie od miejsca, w którym przebywasz możesz mieć zimę, lato lub jesień.

Meteorolodzy definiują w Szwecji jesień jako okres, kiedy średnia temperatura dobowa pozostaje przez 5 kolejnych dni i nocy w przedziale od 0 do 10 stopni.   

Jeśli jednak średnia jest ciągle powyżej 10 stopni to oznacza, że ciągle mamy lato, pomimo tego, że może być całkiem zimno. Jeśli średnia temperatura spadnie poniżej zera to będzie to oznaczać nadejście zimy. To oznacza, że niektóre regiony południowej Szwecji nigdy tak właściwie nie mają zimy.

A tak było rok temu

Dzisiejszy atak zimy w Sztokholmie i okolicachWielkie podziękowania dla Naszych czytelników którzy przesłali bardzo dużo zdjęć…. Dziękuję i zapraszam do oglądania i lajkowania najlepszych zdjęć

Publiée par Skandynawiainfo sur Mercredi 9 novembre 2016

 

Strona główna Wiadomości Szwecja Nadchodzi zima: Mróz zmierza do Szwecji

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...