fbpx

Szwedzka Akademia rozpoczyna nowe zajęcia z języka dla imigrantów

Szwedzka Akademia, przyznająca co roku nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, ogłosiła plany pomocy w nauce osobom, które przybyły do Szwecji.

Szwedzka Akademia rozpocznie intensywne kursy językowe na jesieni. Będą one prowadzone w dwóch różnych szkołach i skorzysta z nich 100 uczniów.

„To pomoże w lepszej niż na co dzień nauce szwedzkiego,” powiedział Tomas Riad, członek akademii oraz profesor w katedrze języków skandynawskich Uniwersytetu Sztokholmskiego.

Obcokrajowcom mieszkający w Szwecji przysługuje obecnie prawo do darmowej nauki szwedzkiego w ramach programu SFI (Szwedzki dla imigrantów). Kursy Szwedzkiej Akademii mają na celu przyspieszenie nauki języka i usprawnienie procesu poznawania języka poprzez użycie takich samych metod jak te używane w szkołach podstawowych, ale zaadaptowanych do nauki dorosłych osób.

Riad wyjaśnił, że aby dobrze porozumiewać się na poziomie szkoły średniej w Szwecji należy znać około 12,000 słów. Obiecuje on, że Akademia będzie uczyć swoich studentów 100 nowych słów każdego tygodnia. W każdym tygodniu przeprowadzany będzie także test kontrolny. W ten sposób przez 10 tygodni osoby biorące udział w kursie powinny nauczyć się tysiąca nowych słów.

Wymowa jest także bardzo ważną częścią nauki języka i na nią także będzie zwracana uwaga w czasie zajęć.

„To bardzo ważne, aby pracować nad wymową jak najwcześniej. Jeśli zaczniesz źle mówić na początku, to zazwyczaj tak ci zostanie.”

Projekt jest zaplanowany na 3 lata i będzie w trakcie działania jeszcze dopracowywany. Celem jest to, aby wszystkie zainteresowane szkoły mogły skorzystać w przyszłości z wypracowanej metody. Dzięki temu rosnąca liczba imigrantów będzie miała możliwość nauczenia się szwedzkiego szybciej, co da im większą szansę na integrację w społeczeństwie a także lepszą pozycję na szwedzkim rynku pracy.   

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzka Akademia rozpoczyna nowe zajęcia z języka dla imigrantów

Warto przeczytać

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...