W Szwecji obecnie panują w tym samym czasie trzy pory roku, w zależności od miejsca pobytu możesz doświadczyć lata, jesieni lub zimy.

Na większości terytorium Szwecji, łącznie ze Sztokholmem panuje jesień jednak w niektórych częściach kraju panuje zupełnie inna pogoda.

W południowej Skanii i na wyspach Ölandii oraz Gotlandii na południowo-wschodnim wybrzeżu mieszkańcy ciągle cieszą się letnimi temperaturami.

Natomiast w górzystych regionach zachodniej Szwecji panuje już zima.
Cześć centralno-zachodnich obszarów Härjedalen i Dalarna doświadczyła już temperatur poniżej zera.

Tak było tam w niedzielę i poniedziałek a to w Szwecji oznacza już zimową pogodę. Jednak, żeby zima została oficjalnie ogłoszona średnia temperatura musi utrzymywać się poniżej zera przez 5 kolejnych dni, a to jeszcze nie nastąpiło.

Taka pogodowa różnorodność nie jest czymś niespotykanym w Szwecji. W początkach października zeszłego roku było podobnie.

Meteorolodzy definiują w Szwecji jesień jako okres, kiedy średnia temperatura dobowa pozostaje przez 5 kolejnych dni i nocy w przedziale od 0 do 10 stopni.

Jeśli jednak średnia jest ciągle powyżej 10 stopni to oznacza, że ciągle mamy lato, pomimo tego, że może być całkiem zimno. Jeśli średnia temperatura spadnie poniżej zera to będzie to oznaczać nadejście zimy. To oznacza, że niektóre regiony południowej Szwecji nigdy tak właściwie nie mają zimy.

Obecnie w większości kraju panują jesienne temperatury. A w większości obszarów Svealand oraz w całym Norrland odnotowano je przez kolejne 5 dni, więc oficjalnie panuje tam jesień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.