Szwedzka agencja rządowa zajmująca się ściąganiem długów z powodzeniem sprzedała Bitcoiny na aukcji powyżej ich wartości rynkowej.

Aukcja została ogłoszona tydzień temu przez Kronofogden, Szwedzki Urząd Komorniczy, który zamierzał sprzedać 0.6 BTC, warte około 23,000 koron (~10 tys. zł). Urząd nie podał źródła pochodzenia bitcoinów, ale prawdopodobnie pochodzą one z zajęcia komorniczego długów jednej z firm. Urząd reklamował aukcję hasłem ‘Teraz może kupić bitcoiny w Kronofogden.’

„Majątek to nie tylko samochód na podjeździe i pieniądze w banku,” powiedział pracownik Kronofogden Johannes Paulson. „Żyjemy w cyfrowym świecie i dzisiaj szukamy także majątku w komputerach i na dyskach twardych, a także w telefonach i serwisach internetowych.”

Według wydawcy Digital Di aukcja była udana i bitcoiny oraz bitcoin cash w piątek znalazły swojego nabywcę. Pomimo, że według piątkowych kursów łącznie były warte około 29,000 koron (~12,8 tys. zł) to nieznany nabywca zapłacił za nie 43,000 koron (~19 tys. zł), czyli znacznie powyżej ich wartości rynkowej.

Digital Di podaje, że jednym z licytujących był podcast Borspodden, który nie potwierdził jednak wygrania aukcji.

Szwedzka agencja rządowa dołączyła tym samym do grupy urzędów z całego świata, takich jak Departament Sprawiedliwości USA, urzędy komornicze Korei Południowej i Australii, które sprzedają bitcoiny na publicznych aukcjach.

Rząd USA sprzedał w 2015 roku 144,336 bitcoinów skonfiskowanych z darkwebowej strony Silk Road za 48.2 miliona dolarów. Łączna wartość sprzedanych na aukcjach bitcoinów przekracza już 800 milionów dolarów.