Wygląda na to, że w tym roku do Szwecji dotrze mniej ukraińskich uchodźców niż się spodziewano. Według Agencji Migracyjnej mniej osób niż się spodziewano potrzebowało pomocy w znalezieniu mieszkania.
48 400 Ukraińców ubiegało się do tej pory o azyl w Szwecji od momentu uruchomienia unijnej dyrektywy dotyczącej masowych uchodźców. Duży napływ nastąpił w pierwszych miesiącach po wybuchu wojny, a Agencja Migracyjna otrzymuje obecnie około 400 wniosków tygodniowo.
“Według naszych szacunków z lata ubiegłego roku, w tym roku przybędzie 55 000 ukraińskich uchodźców. Jeśli utrzyma się tendencja 400 wniosków tygodniowo, to w końcu będziemy mieli 52 000.” – powiedział Magnus Önnestig, szef krajowego działu operacyjnego Agencji Migracyjnej.
W Europie napływ uchodźców z Ukrainy jest nadal intensywny, ale w Szwecji wzrost ten nie jest zauważalny. 23 listopada Agencja Migracyjna opublikuje nową prognozę na nadchodzący rok, ale Magnus Önnestig już teraz szacuje, że odsetek osób uciekających z Ukrainy i przybywających do Szwecji będzie w przyszłym roku mniej więcej taki sam.
“Na przykład o wiele więcej Ukraińców przyjedzie do Norwegii niż do Szwecji. Nawet kraje takie jak Portugalia mają dużą liczbę Ukraińców, podczas gdy w czasie kryzysu uchodźczego w latach 2015-2016 przyjęły bardzo mało osób ubiegających się o azyl.” – mówi Magnus Önnestig.
1 lipca tego roku w Szwecji weszło w życie nowe prawo nakładające na gminy obowiązek zorganizowania zakwaterowania dla osób poszukujących ochrony z Ukrainy. Celem jest osiągnięcie bardziej równomiernej dystrybucji w całym kraju. Szwedzka Agencja Migracyjna przydziela uchodźców na podstawie danych o tym, ile osób przyjmie każda gmina.
Gminy w niektórych okręgach – takich jak Västernorrland, Stockholm, Södermanland, Örebro i Kronoberg – przyjęły stosunkowo dużą liczbę ukraińskich uchodźców. Wśród powiatów, które przyjęły najmniejszą liczbę uchodźców, są Västra Götaland, Västerbotten i Jönköping.
“Ogólnie rzecz biorąc, uważamy, że to dobrze działa i powiedziałbym, że większość ludzi jest bardzo zadowolona. Nie jest ona rozłożona równomiernie, tak jak byśmy chcieli, ale to dlatego, że na początku w większym stopniu uwzględnialiśmy prośby. Równomierność pojawi się, gdy wszystkie nasze miejsca zostaną przydzielone” – mówi Magnus Önnestig.
Według obliczeń Agencji Migracyjnej, 23 500 osób będzie potrzebowało pomocy w zakwaterowaniu. Obecnie oczekuje się, że liczba ta będzie niższa, ponieważ więcej osób niż oczekiwano zorganizowało sobie zakwaterowanie na własną rękę. Ponadto nieznana liczba osób powróciła na Ukrainę lub wyjechała do innego kraju europejskiego.
“Trudno nam zmierzyć, ile osób wraca. Niektórzy są zorganizowani i przychodzą do nas i mówią, że opuszczają kraj, ale jest to niewielki odsetek. Ostatniego lata szacowaliśmy, że w ciągu roku powróci 5 tysięcy osób, ale teraz uważamy, że liczba ta jest większa. Status uchodźcy nie oznacza, że podróżowanie jest zabronione” – mówi Magnus Önnestig.
Komisja Europejska zdecydowała niedawno o przedłużeniu obowiązywania Dyrektywy w sprawie masowych uchodźców o kolejny rok, do 4 marca 2024 r. Szwedzka Agencja Migracyjna sprawdza obecnie praktyczne rozwiązania dotyczące przedłużenia zezwoleń dla Ukraińców mieszkających w Szwecji.