Stefan Löfven, premier Szwecji i przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, zmierzył się z ostrą reakcją opozycji na swoje podejście do epidemii koronawirusa.
Z powodu powikłań wywołanych przez COVID-19 zmarło już w Szwecji ponad 4,7 tys. osób. Epidemiolog Anders Tegnell przyznał niedawno, że państwowa służba zdrowia mogła popełnić fundamentalne błędy w walce z chorobą. Coraz więcej obywateli ma swemu rządowi za złe, że nie potrafił uporać się z epidemią, co odbija się m.in. na premierze. W niedzielę odbyła się debata z udziałem szwedzkich polityków. Przedstawiciele opozycyjnych partii wypomnieli Löfvenowi, że poniósł porażkę.
Jedną z takich osób był Ulf Kristersson, lider Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, według którego Szwecja popełniła „oczywiste, najbardziej podstawowe błędy” w walce z COVID-19.
Dotychczas członkowie najważniejszych partii politycznych unikali konfliktów: uznali, że w dobie pandemii nie są one nikomu potrzebne. Wiele zmieniło się w ubiegłym tygodniu, gdy Tegnell otwarcie powiedział, że niektóre z jego decyzji mogły być błędne.
Wkrótce po rozpoczęciu epidemii Tegnell doradził rządowi, by kraj pozostał otwarty – lockdownu unikano potem jeszcze przez długie tygodnie. Obecnie liczba ofiar koronawirusa w Szwecji jest jedną z najwyższych na całym świecie. Inne kraje nordyckie odnotowały znacznie mniejszą liczbę zgonów, ale wykazały też inną politykę. Najbardziej narażeni na śmierć są Szwedzi po 70. roku życia.
„Nie dostaliśmy na czas sprzętu ochronnego do domów seniora, a wszyscy zdawali sobie sprawę, że mieszkańcy tych obiektów są grupą szczególnie wrażliwą na działanie wirusa”, wyrzucił Socjaldemokratom Kristersson.
Löfven obstawał, że szwedzka taktyka jest właściwa i miał podczas niedzielnego spotkania powiedzieć: „Nie ma powodu porzucać naszej strategii”. Dodał przy tym, że wciąż istnieje „miejsce na poprawki”, między innymi w odniesieniu do testów na obecność COVID-19. Ma ich być przeprowadzanych więcej.
Szwedzi coraz częściej mierzą się z trudnościami, gdy chcą podróżować po Unii Europejskiej: w wielu przypadkach uniemożliwiają im to nałożone w danych krajach restrykcje. Mieszkańcy tych państw, gdzie epidemię zdołano opanować, nie mają podobnych problemów.
Niedawny sondaż wykazał, że zaufanie Szwedów do rządu spadło o blisko 20 proc. Obecnie mniej niż połowa obywateli przyznaje, że ufa politykom.
Szwedzcy Demokraci domagają się, by Tegnell został zwolniony przez Agencję Zdrowia Publicznego, a Ebba Busch (Chrześcijańscy Demokraci) ostro krytykuje przywództwo Löfvena:
„Szwedzki rząd celowo zezwolił na masowe rozprzestrzenianie się koronawirusa, to metoda Socjaldemokratów na utrzymanie władzy.”