fbpx

Agresja na zgromadzeniu antyrasistowskim w Göteborgu

W Göteborgu zorganizowano manifestację hołdującą tragicznie zmarłemu George’owi Floydowi. Był to swoisty protest sprzeciwiający się rasizmowi i agresji policji. Jak na ironię, podczas pochodu doszło do brutalnych zachowań ze strony protestujących.

Pomimo wciąż obowiązujących restrykcji, na miejscu przebywało o wiele więcej niż 50 osób: było ich ponad 3000. Szybko zrobiło się nieprzyjemnie: atakowano policjantów, a w niektórych rzucano kamieniami.

Zatrzymano około 12 najbardziej agresywnych osób, a rzecznik policji zapowiedział, że dojdzie do dalszych aresztowań.

Do zgromadzenia doszło na bulwarze Kungsportsavenyn, znanym powszechnie jako Avenyn. Celem była manifestacja z serii „Black Lives Matter” – do podobnych demonstracji dochodzi obecnie dookoła świata, ostatnio m.in. w Helsinkach i Sztokholmie.

„Aftonbladet” podaje, że grupa osób napadła na jednego z reporterów i zepsuła jego kamerę. Miejsce zdarzenia otoczyły organy ścigania. Agresywny tłum wcale się nie rozproszył: przeciwnie, dosłownie stawił czoła policjantom, stając im twarzą w twarz. Grupa protestujących zdołała przepędzić policję, zmuszając ją, by się wycofała. Wywołało to aplauz.

Tweet: „Czy policjanci z innych krajów też wycofują się całymi oddziałami z agresywnego tłumu, czy to znów ten unikatowy model szwedzki?”

Z bulwaru musiał uciekać dziennikarz „Aftonbladet”, bo agresorzy rzucali w niego petardami. Lokalna policja ujawniła, że wiele osób zachowujących się napastliwie pochodziła ze środowisk imigranckich.

„To przede wszystkim młodzi ludzie z przedmieść postanowili doprowadzić do zamieszek”, zauważa rzecznik policji Christer Fuxborg. „W tej chwili nie czuję się dumny z tego, że mieszkam w Göteborgu.”

Grupa agresorów zaczęła rozbijać okna pobliskiego centrum handlowego, Arkaden.

O niektórych grabieżach, do których doszło na miejscu, informowano w mediach społecznościowych.

Tweet: „Biedni ludzie prawdopodobnie spakowali furgonetkę, bo planują przeprowadzkę, a uczestnicy manifestacji po prostu ich okradli.”

Tweet: „Tak jak mówiłem – pokojowa demonstracja.”

Szwedzki nadawca telewizyjny został skrytykowany po tym, jak zamazał twarze uczestników protestu w swoim materiale wideo.

Tweet: „Mężczyzna próbuje powstrzymać jednego z protestujących, który chciał rozbić okna witryny sklepowej. Inni uczestnicy zamieszek odciągają go od swojego towarzysza.”

Roda Hassan, jedna z uczestniczek manifestacji, powiedziała: „To prawdziwy powód do wstydu. Chcieliśmy tylko wyjść na ulicę i przekazać swoją opinię. Chcieliśmy, by nas usłyszano. Pokojowa demonstracja przemieniła się jednak w zamieszki. Strasznie mi wstyd, nie popieram tego. Żaden z organizatorów pochodu tego nie popiera.”

Według Sveriges Radio w demonstracji wzięły udział setki osób, które nie są związane z ruchem #BlackLivesMatter.

Kilka dni temu doszło do podobnego zgromadzenia w stolicy Szwecji. Tam również rozpętane zostały zamieszki. Policja musiała użyć gazu łzawiącego, by opanować agresywny tłum.

#BlackLivesMatter to ruch społeczny, który stanowi następstwo tragicznej śmierci George’a Floyda. 46-letni Afroamerykanin zginął podczas interwencji policji w Minneapolis: został przyciśnięty do ziemi kolanem i nie mógł oddychać.

Strona główna Szwecja Göteborg Agresja na zgromadzeniu antyrasistowskim w Göteborgu

Warto przeczytać

Duński rząd chce odesłać uchodźców syryjskich do domu

Rząd Danii rozważa odesłanie uchodźców z Syrii z powrotem do domu, argumentując to sytuacją w kraju: obszary znajdujące się pod władaniem Baszara...

Norwegia: badania nad związkiem witaminy D z koronawirusem

140 tys. Norwegów bierze udział w organizowanych na szeroką skalę badaniach dotyczących COVID-19. Częścią badań jest kwestia powiązań między wirusem a działaniem...

Rekordowe zimne lato w Szwecji. -3,3 stopnia w lipcu

W sobotę w większości miejsc w Szwecji było mniej niż 20 stopni Celsjusza. W kilku miejscach, takich jak Harstena oraz północnej Ölands, odnotowano temperaturę powyżej 20...