Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji Zdrowia Publicznego, Urzędowi Zdrowia i Opieki Społecznej (Socialstyrelsen), Krajowemu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) oraz Szwedzkiej Agencji Zarządzania Kryzysowego.

Wyniki sondażu zaskakują i mogą wskazywać na kształtowanie się nowego trendu w podejściu Szwedów do Socialdemokraterna – największej, rządzącej partii politycznej. Eksperci przypuszczają, że obywatele nie są zadowoleni ze strategii rządu na walkę z epidemią.

We wcześniejszej fazie epidemii koronawirusa około 80 proc. Szwedów ufało Urzędowi Zdrowia i Opieki Społecznej, a także Andersowi Tegnellowi jako odpowiedzialnemu epidemiologowi.

Toivo Sjörén, dyrektor ds. sondaży w instytucie Sifo, podejrzewa, że zaufanie do polityków i przedstawicieli służby zdrowia spadło w wyniku niedawnych debat na temat opieki nad osobami starszymi. Okazuje się, że nie wszystkie domy seniora są w stanie zagwarantować swoim rezydentom pełen pakiet niezbędnych usług, nie wszystkie dobrze prosperują w wyniku koronakryzysu. Na postawę Szwedów wpływ mają też wysoki wskaźnik zgonów wywołanych przez COVID-19 oraz niska liczba testów na obecność wirusa.

Szwecja zrezygnowała z bezwzględnego lockdownu wówczas, gdy na taki ruch decydowała się większość państw Europy. Ofiar śmiertelnych koronawirusa naliczono tu więcej niż w innych krajach skandynawskich razem wziętych.

W minionym tygodniu średnia liczba ofiar koronawirusa z okresu 25–31 maja była w Szwecji jedną z najwyższych na całym świecie. To przerażające doniesienia, ale w internecie nie brak dowcipnych komentarzy, próbujących złagodzić napięcie.

„Na początku odnieśliśmy sukces, ale potem spadliśmy płasko na ziemię” – czytamy w tweecie, który stanowi odwołanie do szwedzkiego przysłowia: „Upp som en sol och ner som en pannkaka”.

Fińska skrzypaczka Linda Lampenius zadała na swoim Twitterze retoryczne pytanie: „Kogo to dziwi?”

W Szwecji liczba potwierdzonych infekcji koronawirusowych przekroczyła 37,8 tys., a ofiar śmiertelnych naliczono tu 4403. Większość ma ponad 80 lat. Nawet w czasie, gdy każdy inny kraj Europy zamykał swoje szkoły, restauracje i kina, w Szwecji życie toczyło się zwyczajnym rytmem, co wywołało falę krytyki wśród specjalistów.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla prawie wszystkich nierezydentów, aby uniknąć rozprzestrzeniania się nowych szczepów koronawirusa. „Od...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...