Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia

Agencja Zdrowia Publicznego udostępniła informacje w języku polskim o koronawirusie oraz o tym, jak można chronić siebie i innych przed infekcją.

Unikaj bliskiego kontaktu z chorymi. W ten sposób chronisz przed zachorowaniem siebie i innych.

Tutaj przekazujemy więcej porad, jak unikać zarażenia.

Zostań w domu, jeżeli jesteś chora/-y

Jeżeli czujesz się chora/-y i masz gorączkę, katar lub kaszlesz, zostań w domu i nie idź do pracy lub do szkoły. Nie będziesz wtedy zarażać innych. Obowiązuje to nawet wtedy, gdy czujesz się tylko trochę chory.

Zostań w domu tak długo jak czujesz, że jesteś chora/-y. Jeżeli poczujesz się gorzej i w domu nie możesz zająć się sobą samodzielnie, możesz zadzwonić pod numer telefonu 1177, żeby uzyskać poradę (po szwedzku i angielsku).

Po wyzdrowieniu zaczekaj przynajmniej dwie doby zanim pójdziesz do pracy lub do szkoły.

Osoby starsze są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby. W związku z tym ważne jest, aby nie odwiedzać bez potrzeby ludzi w szpitalach i domach opieki. Zrezygnuj z takich wizyt, jeśli czujesz, że wystąpiły u ciebie choćby najłagodniejsze objawy chory. Jeżeli pracujesz w służbie zdrowia z osobami starszymi, nie idź do pracy, jeśli masz kaszel lub jesteś przeziębiona/-y.

Zwracaj uwagę na objawy charakterystyczne dla COVID-19

Najczęstszymi objawami COVID-19 są gorączka i kaszel. Do częstych objawów należą także ból gardła, ból głowy, bóle mięśni i stawów. U większości wystąpią łagodne objawy, które przejdą same z siebie leczone w domu. Część osób może być poważnie chora i na przykład mieć trudności z oddychaniem i zapalenie płuc. Jeżeli rozpoznasz u siebie takie objawy, postaraj się zrezygnować z kontaktu z innymi ludźmi.

Myj często ręce

Substancje, które przenoszą wirusa są bardzo zakaźne i łatwo umiejscawiają się na rękach. Rozprzestrzeniają się dalej, gdy bierzesz coś do ręki. W związku z tym myj często ręce mydłem i ciepłą wodą przez co najmniej 20 sekund.

Zawsze myj ręce po powrocie do domu lub gdy przyjdziesz do pracy, przed posiłkami, przed przygotowywaniem posiłków i po wizycie w toalecie. Płyn do dezynfekcji może stanowić rozwiązanie, gdy nie masz możliwości umycia rąk.

Pamiętaj, żeby kasłać i kichać w zgięcie łokciowe

Gdy kaszlesz i kichasz, przenoszone są małe krople zakaźnych substancji, które mogą rozprzestrzeniać wirusa. Kasłanie i kichanie w zgięcie łokciowe lub w papierową chusteczkę higieniczną zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji na twoje otoczenie lub twoje ręce. Zawsze wyrzucaj papierową chusteczkę do kosza na śmieci i myj ręce.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Zakażenie przenosi się przez błony śluzowe oczu, nosa i ust. W związku z tym unikaj dotykania oczu, nosa i ust.

Płyn do dezynfekcji

Jeśli mydło i woda nie są dostępne, można użyć płynu do dezynfekcji rąk zawierającego przynajmniej 60 procent alkoholu.

Strona główna Szwecja Koronawirus w Szwecji Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia

Warto przeczytać

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Szef policji w Göteborgu nazwany rasistą za komentarz o przestępcach

Erik Nord, dowodzący policją na obszarze wielkiego Göteborga, został uznany za rasistę po tym, jak w mediach społecznościowych napisał, że „przestępcy z zagranicy nie...