fbpx

Koronawirus w Szwecji: 26 670 tys. zakażonych i 3256 ofiar

11 maja: potwierdzono, że na koronawirusa zmarło w Szwecji 3256 osób – o 31 więcej niż w dniu poprzednim. Całkowita liczba zakażonych wzrosła do 26 760, a na oddziały intensywnej terapii od początku epidemii trafiło łącznie 1738 pacjentów z COVID-19.

W szpitalach szwedzkich leczonych jest obecnie 1621 pacjentów z potwierdzoną infekcją, a na OIOM-ach przebywa 466 osób w ciężkim stanie. Jak wynika z danych przekazanych przez Statistics Sweden, szczyt ogólnej liczby zgonów przypadł w kraju na pierwszą połowę kwietnia. Od tego momentu ofiar śmiertelnych konsekwentnie notowanych jest mniej. Organizacja ds. statystyki państwowej podaje, że śmiertelność w ciągu ostatnich tygodni jest wielokrotnie wyższa niż w okresie analogicznym (kwiecień/maj) w latach poprzednich, 2015–2019.

W okresie szczytowym, od 6 do 12 kwietnia, w Szwecji zmarły 2554 osoby.  Statystyki preliminarne mówiły, że był to najtragiczniejszy tydzień od dwóch dekad. Od tego momentu liczba zgonów zaczęła maleć, choć wciąż Szwedów umiera więcej niż w kwietniu i maju w poprzednich latach dwudziestego pierwszego wieku.

3 maja w Sztokholmie i Östergötland śmiertelność wśród mieszkańców była o ponad połowę wyższa niż w kwietniu i maju 2015–2019 r.

Sieć odzieżowa H&M musiała zwolnić ponad tysiąc pracowników: powodem była nie tylko epidemia, ale też reorganizacja firmy. „Podjęcie tej decyzji było bardzo bolesne. Zapewnimy tym osobom wsparcie w poszukiwaniach pracy i kontynuowaniu kariery poza H&M-em” – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym.

Na całym świecie pandemia wymusiła zamknięcie ponad 3000 sklepów popularnej sieciówki. Firma musiała wysłać do domu dziesiątki tysięcy pracowników.

Choć dane z ostatniej konferencji poświęconej koronawirusowi mówią o 26 670 potwierdzonych przypadkach infekcji, liczba chorych może być większa. Po weekendzie statystyki związane z epidemią są zazwyczaj niepełne. Ponadto testowani są wciąż przede wszystkim pracownicy sektora medycznego.

Konferencja dotycząca COVID-19 odbywa się codziennie o godzinie 14:00 w Sztokholmie.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Koronawirus w Szwecji: 26 670 tys. zakażonych i 3256 ofiar

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...