fbpx

Koronawirus w Szwecji: 26 670 tys. zakażonych i 3256 ofiar

11 maja: potwierdzono, że na koronawirusa zmarło w Szwecji 3256 osób – o 31 więcej niż w dniu poprzednim. Całkowita liczba zakażonych wzrosła do 26 760, a na oddziały intensywnej terapii od początku epidemii trafiło łącznie 1738 pacjentów z COVID-19.

W szpitalach szwedzkich leczonych jest obecnie 1621 pacjentów z potwierdzoną infekcją, a na OIOM-ach przebywa 466 osób w ciężkim stanie. Jak wynika z danych przekazanych przez Statistics Sweden, szczyt ogólnej liczby zgonów przypadł w kraju na pierwszą połowę kwietnia. Od tego momentu ofiar śmiertelnych konsekwentnie notowanych jest mniej. Organizacja ds. statystyki państwowej podaje, że śmiertelność w ciągu ostatnich tygodni jest wielokrotnie wyższa niż w okresie analogicznym (kwiecień/maj) w latach poprzednich, 2015–2019.

W okresie szczytowym, od 6 do 12 kwietnia, w Szwecji zmarły 2554 osoby.  Statystyki preliminarne mówiły, że był to najtragiczniejszy tydzień od dwóch dekad. Od tego momentu liczba zgonów zaczęła maleć, choć wciąż Szwedów umiera więcej niż w kwietniu i maju w poprzednich latach dwudziestego pierwszego wieku.

3 maja w Sztokholmie i Östergötland śmiertelność wśród mieszkańców była o ponad połowę wyższa niż w kwietniu i maju 2015–2019 r.

Sieć odzieżowa H&M musiała zwolnić ponad tysiąc pracowników: powodem była nie tylko epidemia, ale też reorganizacja firmy. „Podjęcie tej decyzji było bardzo bolesne. Zapewnimy tym osobom wsparcie w poszukiwaniach pracy i kontynuowaniu kariery poza H&M-em” – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym.

Na całym świecie pandemia wymusiła zamknięcie ponad 3000 sklepów popularnej sieciówki. Firma musiała wysłać do domu dziesiątki tysięcy pracowników.

Choć dane z ostatniej konferencji poświęconej koronawirusowi mówią o 26 670 potwierdzonych przypadkach infekcji, liczba chorych może być większa. Po weekendzie statystyki związane z epidemią są zazwyczaj niepełne. Ponadto testowani są wciąż przede wszystkim pracownicy sektora medycznego.

Konferencja dotycząca COVID-19 odbywa się codziennie o godzinie 14:00 w Sztokholmie.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Koronawirus w Szwecji: 26 670 tys. zakażonych i 3256 ofiar

Warto przeczytać

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Szwecja: „klany” gangsterskie sprawują władzę nad dzielnicami dużych miast

Szwedzka policja ma trudności w zapanowaniu nad „klanami” gangsterskimi, które korzystają rzekomo z własnego wymiaru sprawiedliwości i przyczyniają się do wzrostu brutalnych...

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...